Kamuda Blokzincir Konferansı

Son Güncellenme Tarihi: 10.01.2019 |

Bakan Pekcan ile Blockchain Türkiye Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı tarafından, Ticaret Bakanlığı'nda yapılan "Kamuda Blokzincir Konferansı"nda iş birliği mutabakat zaptı imzalandı.

Kamuda Blokzincir Konferansı
Bakan Pekcan ile Blockchain Türkiye Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı tarafından, Ticaret Bakanlığı'nda yapılan "Kamuda Blokzincir Konferansı"nda iş birliği mutabakat zaptı imzalandı.


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan:"Bakanlık olarak, blokzincir konusunda kamuda çok önemli bir vazife üstleniyor ve bu konunun öncülerinden biri oluyoruz. Çalışmalarımızı tamamlayarak konuyla ilgili bakanlıklar nezdinde resmi ilk birimimizi kurmuş bulunuyoruz"Amacımız blokzincirle değerli çözümler üretmek, iç ve dış ticarette süreçleri kısaltıp, firmalarımızın mevzuat engeline takılmadan işlemlerini gerçekleştirebilmelerini sağlamaktır" Doğrudan ihracat ve ithalat işlemlerini hızlandıracak, bekleme sürelerini büyük ölçüde azaltacak konular üzerinde odaklanmaya karar verdik" ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, blokzincir konusunda bakanlık olarak kamuda çok önemli bir vazife üstlendiklerini belirterek, "Bu konunun öncülerinden biri oluyoruz. Çalışmalarımızı tamamlayarak, konuyla ilgili bakanlıklar nezdinde resmi ilk birimimizi kurmuş bulunuyoruz." dedi.

Pekcan, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, küresel ölçekte büyük değişimlerin ve gelişmelerin yaşandığı bir süreçten geçildiğine işaret ederek, "blokzincir"in de bunlardan biri olduğunu söyledi. Pekcan, bu anlayışla yakın bir süre önce Türkiye'nin ilk "Davranışsal Kamu Politikaları Ünitesi"ni kurduklarına dikkati çekerek, "Bugün burada önemli bir girişimin ilk adımlarını atıyoruz. Bakanlık olarak, blokzincir konusunda kamuda çok önemli bir vazife üstleniyor ve bu konunun öncülerinden biri oluyoruz. Çalışmalarımızı tamamlayarak konuyla ilgili bakanlıklar nezdinde resmi olarak ilk birimimizi kurmuş bulunuyoruz." dedi.
[b]nn_14

Blockchain Türkiye Platformu'nun ilk kamu üyesi

Pekcan, Blockchain Türkiye Platformu'nun blokzincir teknolojisinin dönüştürücü gücünün farkında olan firmaları bünyesinde toplayan, bilgiyi üreten ve paylaşan önemli bir paydaş olduğunu belirterek, "Ticaret Bakanlığı olarak Blockchain Türkiye Platformu'nun kamudan ilk üyesi olma mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.

Bakanlık birimleriyle bu ekosistemin önemli bir bileşeni olarak sürece katkı vermeyi hedeflediklerini vurgulayan Pekcan, "Bugünkü mutabakat zaptı bu hedefimizin güçlü bir kanıtı." ifadesini kullandı.

Bakan Pekcan, konferansın ardından Eczacıbaşı ve sektörün diğer paydaşlarıyla yuvarlak masa toplantısı yaptı.

Ticaret Bakanlığı 

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler