"Karadağ'ın En Önemli Ticaret Ortağı Türkiye Olmalı"

Son Güncellenme Tarihi: 9.10.2019 |

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye'yi, Karadağ'ın 1 numaralı ticari ortağı haline getirmek istediklerini söyledi.

"Karadağ'ın En Önemli Ticaret Ortağı Türkiye Olmalı"
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye'yi, Karadağ'ın 1 numaralı ticari ortağı haline getirmek istediklerini söyledi.


Kasapoğlu, Karadağ'ın başkenti Podgorica'daki temasları kapsamında, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Karadağ İş Konseyi tarafından, Karadağ Ekonomi Odası iş birliğinde düzenlenen Karadağ-Türkiye İş ve Yatırım Forumu'na katıldı.

Bakan Kasapoğlu, yaptığı konuşmada, Karadağ'ın Balkanlar'da barış ve istikrarın devamı için en önemli aktörlerden biri olduğunu belirterek, Türkiye-Karadağ ilişkilerini her alanda geliştirmek için güçlü bir iradeye sahip olduklarını dile getirdi. Karadağ ile iş dünyasında daha büyük ortaklıklar kurmak noktasında bugünkü forumla ilk adımın atıldığını kaydeden Kasapoğlu, Karadağ ve Türkiye'nin sahip olduğu potansiyelin bilincinde olduklarını vurguladı.

Kasapoğlu, forumun ikili ilişkilerde bir kilometre taşı olacağına dikkati çekerek, bu sabahki Karma Ekonomik Komitesi (KEK) 5. Dönem Toplantısı çerçevesinde imzaladıkları protokolle de ilişkilerdeki mevcut sorunlara teknik düzeyde çözüm üretmeye çalıştıklarını aktardı.


Ticaret hacminde 250 milyon dolar hedefi
Kasapoğlu, temmuzda güncellenen Serbest Ticaret Anlaşması ile ikili ticaret hacmindeki artışın sürdürülebilir ve sağlıklı bir zemin üzerinde devam etmesi temennisinde bulunarak, "Türkiye'yi Karadağ'ın 1 numaralı ticari ortağı haline getirmek istiyoruz. Bugün Başbakan Yardımcısı Milutin Simovic ile imzaladığımız protokolde 2022'ye kadar ticaret hacmimizi 250 milyon dolara çıkartma yönünde ortak bir hedef belirledik. Bu hedefe ulaşma yolunda öncelikli alanlarımızı tespit ettik." diye konuştu.

Türkiye olarak Türk iş insanlarının Karadağ'a yatırım yapmalarını desteklemeyi sürdüreceklerini ifade eden Kasapoğlu, öte yandan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tamamlanan 330'a yakın projeyle Karadağ'a 20 milyon doların üzerinde kalkınma yardımı sağlanmasının da ayrı bir mutluluk vesilesi olduğunu söyledi.

Kasapoğlu, Türk iş insanlarını Karadağ'a daha fazla yatırım yapmaya ve büyük çaplı projeler üstlenmeye çağırarak, hükümet olarak Karadağ'da yatırım yapan ve yapacak iş insanlarına tam destek verdiklerinin altını çizdi.

Ticaret Bakanlığı
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri