Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik

Son Güncellenme Tarihi: 23.11.2020 |

Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik yapıldı.

Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik

21 Kasım 2020 CUMARTESİ yayınlanan Resmi Gazetede Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yer aldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yayınlanan Yönetmelik ile bazı maddelerde değişikliğe gidildi.

Yapılan değişikliklerden bazıları şu şekilde;

Geçiş belgesi elektronik olarak düzenlen izin belgeleri olarak tanımlandı. Aynı fıkrada yer alan kayıtlı elektronik posta (KEP) tanımı yerine elektronik tebligat sistemi olarak değiştirildi.

Taşıt ve acente için yapılacak sözleşmelerde uyulacak kurallar başlık 27. Maddesinde yer alan Taşıt/acente sahibinin gerçek kişi olması şartı yürürlükten kaldırıldı.


Yönetmeliğin Sorumluluk, Yükümlülük ve Haklar Yetki belgesi sahiplerinin ortak yükümlülükleri başlıklı 40. maddesinde değişiklik yapıldı. Buna göre; C2, C3, K1, K3, L1, L2, N1, N2, R1 ve R2 yetki belgesi sahipleri ile tehlikeli madde taşınması durumunda C1 ve C2 yetki belgesi sahiplerinin taşımanın yapılacağı taşıtın hareket ettiği saatten, en geç 6 saat sonrasına kadar Bakanlığın U-ETDS sistemine işlemek/iletmek zorunda oldukları bilgilere taşıma ücretinin girilmeyecek. Taşıma senedinde yer alan ücret dışında ki bilgiler girilecek.

Yönetmeliğin Yolcu taşımacılığı faaliyetinde bulunanların yükümlülükleri başlığında da 41. Maddesinde de değişiklikler yapıldı.

Kargo ve dağıtım işletmecilerinin yükümlülükleri başlığı altında bulunan 43. maddesinde taşıma senedinde belirtilen ücretlerin Bakanlığın U-ETDS sistemine girilmemesi gerektiği belirtiliyor.

Söz konusu yönetmelik değişikliğine ilişkin Resmi Gazetede için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler