Kazakistan Elçisi: Ocak-Ekim 2016’da Ermenistan-Kazakistan Ticaret Hacmi Yüzde 55.4 Arttı

Son Güncellenme Tarihi: 17.01.2017 |

Kazakistan Elçisi: Ocak-Ekim 2016’da Ermenistan-Kazakistan Ticaret Hacmi Yüzde 55.4 Arttı

Kazakistan Elçisi: Ocak-Ekim 2016’da Ermenistan-Kazakistan Ticaret Hacmi Yüzde 55.4 Arttı

Ermenistan ve Kazakistan arasındaki ticaret hacmi oldukça düşük, geçen yılın sonuçlarına göre bu topu topu 5.5 milyon Dolar. Beyan, NEWS.am’e verdiği röportajla Kazakistan’ın Erivan Büyükelçisi Timur Urazayev’den geldi.

Elçi ikili ticari ilişkilerde ne yazık ki kullanılmayan büyük bir potansiyel olduğunu ifade ederek ʺHatta ilk elde ulaştırma ve lojistik olma üzere objektif güçlükler de var. Gerek Kazak gerek Ermeni partnörler için bu tema öncelikli meseleler arasında yer almaktaʺ dedi.

Ticaret hacmi büyük kısmının  Ermeni işadamları gayretleriyle Ermeni ürünlerinin ihracatı şeklinde olduğunu kaydeden elçi ʺKural olarak bunlar Ermeni asıllı yurttaşlarımızdır. Küçük ve orta ölçekli işletmeler açısından Rus ihracatçılarla rekabet etme olanaklarına sahip değilizʺ dedi.

Diplomat Ermenistan’daki yatırım olanaklarının Gürcistan’a kıyasla daha kötü olmayacağı görüşünü ifade ederek ʺBelki yatırım olanakları daha iyi. AB ve Ermenistan arasında harika bir ticari rejim olan GSP+ işlemekte, bu sadece Ermenistan’daki Kazaklar için değil, her tür uluslararası partnöre ülke sathında başarıyla yatırımlarda bulunma olanağı sağlamaktaʺ dedi.

Elçi Ocak-Ekim 2016’da iki ülke arasındaki ticaret hacminin yüzde 55.4 arttığını ifade ederek ʺKanaatimce iki ülke ticaret hacmi mallarda talep görmesi gereken yeni nomenklaturaların ortaya çıkarılması olmak üzere ilk elde ticarette olabilir. İki ülke ticaret hacmininde şarap, konyak, altın ziynet eşyaları olmak üzere %98 pay Ermeni ürünlerinin ihracatından oluşmakta. İlk etapta Ermenistan’dan Gürcistan üzerinden Rusya’ya, ‘Yukarı Lars’ın sezonluk çalışmasını hesaba katarak Kazakistan güzergahının nasıl iyileştirebileceğimizi düşünmek gerek. Paralel olarak İran ve Türkmenistan üzerinden Kazakistan yönünde güney güzergahını da düşünmek gerekʺ dedi.

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler