Kendisi Değil Kabuğu İhraç Ediliyor

Son Güncellenme Tarihi: 5.02.2018 |

Kendisi Değil Kabuğu İhraç Ediliyor

Kendisi Değil Kabuğu İhraç Ediliyor
Birçok alanda kullanılan portakal kabuğunun yurt içinde satışının olduğu gibi yurt dışında da Avrupa ülkelerinden Almanya, Fransa, İngiltere'ye ihracatı gerçekleşiyor.

Portakalın anavatanı olan Adana, Kadirli, Kozan ve diğer ilçelerde portakal kabuğu satışıyla yeni sektöre kucak açıldı. Bahçe fiyatı 50 kuruştan satılan portakalın, kurutulmuş kabukları 4 TL’den satılıyor.

 Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde portakal kabuğu satışı yapan Mikail Sarıgül, daha önce 20-30 ton arası yapılan portakal satışlarına istinaden sadece bu yıl Kadirli ve Kozan’da 300 ton portakal kabuğunun yurt içinde satışı ve ihracatının gerçekleştiğini açıkladı. 10 yıl önce bu sektöre başlayan Mikail Sarıgül, portakal kabuklarına olan rağbetin daha önce küçük oranda olduğunu ve şu an ise sanayi ürünü olmaya başladığını dile getirdi. Narenciye üreticisinden portakalı alıp kabuğunu kendi soyduran Sarıgül, ''Normal hava şartlarında portakal kabuğu güneşte 3 günde kurur. Daha sonra biz kuruyan bu kabukları çöpünden ve çürümüş kabuklardan temizleriz. Sonra kuruyan kabukları çuvallara doldurarak sevkiyata hazır hale getiririz. Portakal kabuğu alım satımı yapan üreticilerin gerek devlet kuruluşları, gerekse özel sektör tarafından mutlaka desteklenmemiz lazım. Şu anda biz sanayileşme yolunda ilerliyoruz. Bizim yanımızda yevmiye usulü onlarca çalışan var. Ancak biz hala kabuğu el yordamıyla işliyoruz. Narenciye Çukurova bölgesinin ürünü. Ancak herhangi bir ekipmanımız olmadığı için kuruttuğumuz bu kabuklar İç Anadolu’da işleniyor. Bizler desteklendiğimiz takdirde Kadirli’ye kuracağımız bir tesisle portakal kabuğunu ilçe ekonomisi için bir fırsata dönüştürebiliriz" diyerek ihracat aşamasından bilgiler sundu.

Kaynak: https://www.ekonomihaber.com/is-yasam/portakal-kabugu-ihracati-artiyor-h7854.html
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler