Kilis’e Gümrük Müdürlüğü Açılmalıdır

Son Güncellenme Tarihi: 17.10.2016 |

Kilis’e Gümrük Müdürlüğü Açılmalıdır

Kilis’e Gümrük Müdürlüğü Açılmalıdır

Kilis sınırları içerisinde bulunan ve Türkiye’nin Ortadoğuya açılan en büyük gümrük kapısı olan Öncüpınar Gümrük Kapısının iş yoğunluğunun Suriye’de yaşan olaylar nedeniyle fazlasıyla arttığını gerekçe gösteren Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Öndeş, Kilis’e Gümrük Müdürlüğünün açılmasını istiyor.

Öncüpınar Gümrük Kapısından başta gıda maddeleri olmak üzere, insani yardım malzemeleri ve inşaat malzemelerinin gönderildiğini belirten KİTSO Başkanı M.Erdal Öndeş konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Suriye’de yaşanan güvenlik probleminden dolayı Suriye sınırındaki diğer kapıların kapalı olması nedeni ile Cilvegözü, Akçakale, Karkamış, Nusaybin Gümrük Kapılarının da iş yükü Öncüpınar Gümrük Kapısına yüklenmiştir. Öncüpınar Gümrük Kapısının iş yoğunluğu Suriye’de yaşan olaylar nedeniyle fazlasıyla artmıştır. Suriye sınırındaki diğer kapıların kapalı olması nedeni ile bu kapıların da iş yükü Öncüpınar Gümrük Kapısına yüklenmiştir. 

Bu yoğunluk içerisinde yükünü yükleyen araçlar Kilis’te Gümrük Müdürlüğü bulunmadığı için Gaziantep Gümrük Müdürlüğüne giderek işlemlerini yaptırmak zorunda kalmaktadır. Yani Kilis’ten yükünü alan araçlar gümrükleme işlemi için 60 km mesafede bulunan Gaziantep Gümrük Müdürlüğüne giderek tekrar Öncüpınar Gümrük kapısına dönmektedir. Öncüpınar Gümrük kapısından çıkış yapmak üzere Kilis’e gelecek diğer araçlar ise önce Gaziantep Gümrük Müdürlüğüne gitmeden ve gümrükleme işlemini yaptırmadan İlimize gelememektedir.

Bu durum iş ve zaman kaybına yol açmakta ve zaten yetersiz olan Kilis-Gaziantep karayolunun da yoğunluğunu fazlası ile artırmaktadır.”

Kilis’e Gümrük Müdürlüğünün açılmasını Kilis’in hak ettiğini belirten KİTSO Başkanı Öndeş sözlerine şöyle devam etti:  “Suriye’ye gönderilen malların büyük bir kısmı Kilis Öncüpınar Gümrük kapısından gönderilmektedir ve yükünü boşaltmak için sıra bekleyen araç sayısı zaman zaman 4.000 aracın üzerine çıkmaktadır. Öncüpınar Gümrük kapısındaki araç trafiği de, ihracat miktarı da önemli miktarda artmıştır. İş ve zaman kayıplarının önlenmesi ve nakliye masraflarının düşürülmesi amacı ile Kilis’e acilen Gümrük Müdürlüğü’ nün açılması gerekmektedir. Bu sebeple Kilis’e Gümrük Müdürlüğünün açılması için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na yazılı talepte bulunduk. Bu talebimiz Sayın Vekillerimize de iletilmiştir. En kısa zamanda neticeleneceğini ümit etmekteyiz.”

Kaynak: kilispostasi.com

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler