Kırgızistan'a Tarım Makineleri İhracat Fırsatı

Son Güncellenme Tarihi: 16.10.2020 |

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) “Kırgızistan'a Tarım Makineleri İhracat Fırsatı” hakkında bir duyuru yayınladı.

Kırgızistan'a Tarım Makineleri İhracat Fırsatı
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) “Kırgızistan'a Tarım Makineleri İhracat Fırsatı” hakkında bir duyuru yayınladı.

Duyuruda, Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM)'nden alınan bir yazıya atıfla, Bişkek Ticaret Müşavirliğinden alınan yazıda, Kırgız Cumhuriyeti Tarım, Gıda Sanayi ve Arazi Islahı Bakanlığı tarafından Kırgızistan'da tarım makineleri ile ilgili mevcut kapasitenin yeterli olmadığı, tarım makinelerinin yüzde 80'inin yıpranmış durumda olduğu bilgilerinin paylaşıldığı ifade edildi.


Bu durumun Türk tarım makineleri sektörü için ihracat potansiyeli olabileceği belirtildi.

Kırgız Cumhuriyeti Tarım, Gıda Sanayi ve Arazi Islahı Bakanlığına göre, tarla çalışması sırasında tarım makinelerinin eksikliği nedeniyle eski tarım makinelerinin çalıştırılmasına devam edildiği ve tarımsal çalışmaların yürütülmesinde agroteknik gerekliliklere uyulmadığı; ülkede standarda göre, yıllık tarım makineleri ile donatımın yüzde 5 olduğu ancak gerçekte tarım makinelerinin yenilenme oranının yüzde 1,5 civarlarında olduğu ifade edildi.


Duyuruda mevcut duruma ilişkin olarak örnek verilerek, standarda göre 27 bin traktörün gerektiği, ancak gerçekte 21 bin 744 adet traktörün mevcut olduğu, 5 bin 256 traktörün eksik kaldığı; yapılan envanter sonuçlarına göre traktör, saban, mibzer, treyler, biçerdöver balya makinesi vb. tarım makinelerinin sayısının 1000 adete kadar artırıldığının ve artırılmasına yönelik sürecin devam ettiğinin tespit edildiği belirtildi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler