Kocaeli Gümrükçüler Birliği ve DP World Yarımca’dan Bir İlk

Son Güncellenme Tarihi: 31.01.2018 |

Kocaeli Gümrükçüler Birliği ve DP World Yarımca’dan Bir İlk

Kocaeli Gümrükçüler Birliği ve DP World Yarımca’dan Bir İlk
Kocaeli Gümrükçüler Birliği ve DP World Yarımca organizasyonunda, DP World Yarımca Limanı’nda, gümrük çalışanlarına İSG Saha Bilgilendirme Eğitimi verildi. Kocaeli Gümrükçüler Birliği’nin, talepleri doğrultusunda gerçekleşen eğitimde, saha içerisinde yaşanan, yaşanabilecek kazalara ve güvenlik önlemlerine dair önemli bilgiler verildi.

DP World yetkilileri tarafından verilen eğitim ile liman sahaları içerisinde aktif olarak yer alan gümrük çalışanları kendilerinin olası kazalara karşı önlemler alabileceklerini gördüler.


Verilen eğitimde, mühendislik ve fiziki açıdan ve çalışanların beşeri olarak almaları gereken önlemlere değinildi. Aynı zamanda eğitimde limanın yapısına dair bilgiler de verildi.

İlk kez böyle bir eğitimin yapıldığını dile getirilirken, Kocaeli Gümrükçüler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Refik Bora yaptığı konuşmasının başında vatanın geleceğini korumak ve savunmak için Afrin’de ‘Zeytin Dalı’ operasyonunda görevde bulunan Mehmetçiğe muvaffakiyetler dileyerek, yaralı olanlara acil şifa, şehitlere de Allah’tan rahmet diledi.

Bora, “İş güvenliği konusu benim uzun zamandır üzerinde durduğum bir konuydu. Özellikle kurumsal olmayan gümrük müşavirliği firmaları bu konuya çok önem vermiyorlar. Vesile ile Dubai Port yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Burada bize ev sahipliği yaptılar. Bizler hepimizi gümrük müşavirliği firmalarını temsil ediyoruz. Aslında çok önemli işler yapıyoruz. İçimizde gümrük müşavirleri de var, müşavir yardımcıları da var, operasyon elemanları da var. Bizleri dış ticaretin paydaşlarından ayıran en büyük fark bizler direkt olarak müşterilerimizi temsil ediyoruz. Bizler onların hukuki temsilcileriyiz. Bir taşıyıcı yükü alır taşır ve onun sorumluluğu biter. Fakat bizler öyle değiliz. Biz temsil ettiğimiz firmaların hemen hemen her şeyinden sorumluyuz. Onlar adına para alıp yüklerini teslim alabiliyoruz. Dolayısıyla mesleğin bütün paydaşlarının bu sorumluluk ile hareket etmesi gerekiyor. Yeri geliyor bizler için 5-10 dk bile çok büyük zamanlar olabiliyor. Bizim üzerimizde çok fazla baskı var. Zamanla yarışıyoruz, büyük organizasyonlar yapıyoruz. Bu baskılar zaman zaman arkadaşlarımızın duygusal davranmasına sebep oluyor. Karşılıklı gerginlikler olabiliyor. Bize bu fırsatı verdikleri için Dubai Port yetkililerine teşekkür ediyorum. “ dedi.
  


DP World yetkilileri de eğitimin hiçbir zaman bitmeyeceğini dile getirerek, gümrük çalışanları ile bu eğitimlerin ilerleyen süreçlerde de devam edeceğinin altını çizdi.
Gümrük TV
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Etkinlik Haberleri