Kocaeli İhracatında Gelir Çift Hanelere Yükseldi

Son Güncellenme Tarihi: 17.09.2019 |

Kocaeli, yılın ilk 8 ayında 10 milyar dolarlık ihracata imza attı.

Kocaeli İhracatında Gelir Çift Hanelere Yükseldi
Kocaeli, yılın ilk 8 ayında 10 milyar dolarlık ihracata imza attı.


Türk imalat sanayisinin önemli bir kısmını barındıran Kocaeli, Türkiye’nin 2019 için belirlenen 182 milyar dolarlık ihracat hedefine güçlü bir şekilde katkı vermeye devam ediyor. Avrupa pazarlarıyla iş yapmak için uygun bir konuma sahip olan ve elleçleme hacmi açısından Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın da sekizinci limanı konumunda bulunan Kocaeli, depolama, otoyol, demir, deniz ve hava yolu erişimi konusunda önemli lojistik avantajlar sunuyor.

Ford Otosan, Hyundai Assan, Honda Türkiye ve Anadolu Isuzu gibi üreticilerin yanı sıra lastik sanayi, kord bezi, çelikord, plastik, kauçuk ve boya endüstrisiyle Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesine (TOSB) ev sahipliği yapan Kocaeli’nin ihracatında, otomotiv sektörünün önemli rolü bulunuyor.

İhracat Payları Belli Oldu 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgiye göre, geçen yılın 8 aylık döneminde 9 milyar 20 milyon 260 bin dolar olan kentin ihracatı, bu yılın aynı döneminde yüzde 10 artışla 9 milyar 975 milyon 707 bin dolara yükseldi.

İhracat liginde İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer alan sanayi kenti, genel ülke ihracatının yüzde 9,2’sini de tek başına karşıladı. Bu dönemde 180 ülke ve bölgeye sevkiyat gerçekleştiren Kocaeli; İstanbul, İzmir ve Ankara’dan sonra en fazla noktaya sevkiyat yapan il oldu.

İhracat Yapılan Ülkeler Sıralaması
Ocak-ağustos döneminde kentten en fazla ihracat yapılan ülke 916 milyon 573 bin dolarla Brexit sürecindeki Birleşik Krallık oldu. Kentten yapılan ihracatın geçen yılın karşılaştırılabilir dönemine göre yüzde 122 artış gösterdiği Hollanda, 877 milyon 568 bin dolarla ikinci sırada yer aldı. Avrupa Birliği’nin lokomotifi konumunda olan Almanya ise Kocaeli’nin bu dönemde en fazla ihracat yaptığı üçüncü ülke oldu. Almanya’ya yapılan dış satım yüzde 7 artarak 801 milyon 606 bin dolara çıktı.

İspanya 774 milyon 278 bin dolarla dördüncü sırada yer alırken, bu ülkeyi 614 milyon 434 bin dolarla Slovenya, 545 milyon 541 bin dolarla İtalya takip etti.

ekomonitor.com
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer İhracat Haberleri