Komşu AB Taşımacılık Paketinde Değişiklik İstiyor

Son Güncellenme Tarihi: 10.01.2019 |

Bulgaristan'da taşımacılık şirketleri AB Taşımacılık Paketinde değişiklik yapılmasına dair taleplerde bulundu.

Komşu AB Taşımacılık Paketinde Değişiklik İstiyor
Bulgaristan'da taşımacılık şirketleri AB Taşımacılık Paketinde değişiklik yapılmasına dair taleplerde bulundu. 


Sofya Ticaret Müşavirliği tarafından yapılan duyuruda, Bulgar taşımacılık şirketlerinin Avrupa Parlamentosu Ulaştırma ve Turizm Komitesinde bu hafta oylamaya sunulacak AB Taşımacılık Paketinde değişiklik yapılmasına ilişkin taleplerin Bulgaristan Hükümetince tamamıyla desteklendiği belirtildi.Talepler Görüşüldü
Hükümet basın odasının yaptığı açıklamaya göre konu, Başbakan Boyko Borisov ile Ulaştırma Bakanı Rosen Jelyazkov arasında gerçekleşen bir görüşmede ele alındı. Borisov ile Jelyazkov, 10 Ocak tarihinde karayolu taşımacılığı sektör temsilcilerince Brüksel’de yapılması planlanan protestoyu ve taşımacılık şirketlerinin iş seyahatleri kurallarına, her dört haftada bir kayıtlı bulunulan ülkeye dönüş zorunluluğuna ve sürücülerin gece dinlenme molalarına ilişkin önerdikleri değişikliklerin Ulaştırma Komitesince kabul edilmesi taleplerini görüştü.

Jelyazkov, Bulgaristan’ın protestoyu desteklediğini, bu protestoya Romanya, Polonya, Macaristan, Litvanya, Letonya ve İrlanda’dan taşımacı şirketlerin katılmasının beklendiğini dile getirdi. Adı geçen bakan Taşımacılık Paketiyle getirilen sınırlamaların marjinal ülkelerde taşımacılık sektörünü zorlayacağını ifade etti. Borisov, Taşımacılık Paketinin değişiklik yapılmadan kabul edilmesi durumunda Bulgaristan’ın ve diğer Doğu Avrupa ülkelerinin ekonomik potansiyellerinin ve GSYİH’larının büyük bir kısmını kaybedeceği uyarısında bulundu. Jelyazkov, Place du Luxembourg’da gerçekleşecek protestoya ve 10 Ocak tarihinde gerçekleşecek Komisyon oturumuna katılacak. Cumhurbaşkanı Rumen Radev de taşımacılık sektörü kuruluşları ile bir toplantı gerçekleştirerek taşımacıların talepleri bağlamında tam destek verdiğini bildirdi.

Kaynak: BTA
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Lojistik Haberleri