Kömür Fiyatlarının Yükselmesi Nedeniyle Madenler Tekrar Açılıyor

Son Güncellenme Tarihi: 28.10.2016 |

Kömür Fiyatlarının Yükselmesi Nedeniyle Madenler Tekrar Açılıyor

Kömür Fiyatlarının Yükselmesi Nedeniyle Madenler Tekrar Açılıyor

Avustralyanın önemli ihracat emtialarında, özellikle demir cevheri ve kömürde, devam eden fiyat artışları birkaç ay öncesinde her iki emtianın da son 10 yılın en düşük seviyelerinde işlem gördüğü dönemde kapatılan madenlerin faaliyetlerinin yeniden başlamasını tetikliyor.

Çelik yapımında kullanılan kok kömürü fiyatı birkaç ay önceki seviyesi olan 75 dolar/ton seviyesinden, geçtiğimiz hafta 230 dolar/ton düzeyine çıktı. Elektrik üretiminde kullanılan termal kömür ise Ekim ayının başındaki düzeyine göre %27 artışla 100 dolar/ton seviyesine yükseldi.

Glencore, Güneydoğu Asya'da kömüre yönelik artan talep ve avantajlı fiyat nedeniyle Avustralya'da Queensland eyaletinde bulunan Collinsville madenini tekrar açtı. Yılın sonundan önce ise dördü Queensland, üçü New South Walesda bulunan 7 madenin faaliyetlerine yeniden başlaması bekleniyor.

Diğer taraftan, ekonomistler beklenmeyen bu fiyat artışlarının kısa dönemli olabileceği uyarısında bulunuyor. Ayrıca, kömür madenlerini satmaya çalışan Peabody Enerji, Anglo American ve Rio Tinto gibi büyük firmalar da bulunuyor.

Kaynak:  mining.com

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler