Korona Virüsün Ticari Etkilerine Karşı "Temassız Ticaret"

Son Güncellenme Tarihi: 30.03.2020 |

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında "temassız dış ticaret"i hayata geçirdiklerini belirtti.

Korona Virüsün Ticari Etkilerine Karşı "Temassız Ticaret"
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında "temassız dış ticaret"i hayata geçirdiklerini belirtti.


İnsanlığın yakın tarihin en büyük sınavlarından birini verdiğini ifade eden Pekcan, salgının küresel ticaretteki ekonomiyi de olumsuz etkilediğini söyledi.

Pekcan, Ticaret Bakanlığı olarak toplumsal ihtiyaçların temini, tedarik zincirinin sağlanması için temassız dış ticaret çalışmaları gerçekleştirildiğini belirtti.

Zaman zaman "Gürbulak, Esendere, Kapıköy ne zaman açılacak?" gibi sorular ve talepler geldiğine dikkati çeken Pekcan, şu değerlendirmede bulundu:

Irak sınırında şoför, dorse ve konteyner değiştirme ile bütün güvenlik ve sağlık tedbirlerini alarak ticaretin başarıyla gerçekleştirildiğini ifade eden Pekcan, önce 200-500 tır olan sayının 1140 tıra kadar çıktığını belirtti.

İran'a yılda 130 bin tırın gittiğini kaydeden Pekcan, "Öncelikle Gürcistan, Azerbaycan ile iletişimlerimizi kurduk. Türkgözü, Çıldır-Aktaş ve Sarp gümrük kapılarımızın kapasitelerini artırarak buraları 24 saat çalışır hale getirdik. Muhataplarımızla İran üzerinden Orta Asya'ya giden 36 bin tırı bu güzergahtan geçebilir hale getirdik." dedi.

Pekcan, İran ile tampon bölge olmadığı için ticaretin devamının Kapıköy tren yolu ile sağlandığını belirterek “Kapıköy'den bizim lokomotiflerimiz treni ittiriyor, İran sınırına girince de bu ülkedeki lokomotifler treni çekiyor. Sistemi bu şekilde çalıştırıyoruz. Şu anda 80 vagon (160 tır yükü) hizmete hazır. Bugün itibarıyla bunu 120 vagona (240 tır yükü) çıkarabilecek durumdayız.” dedi.

Bakan Pekcan, Kapıkule'de Türk tırlarında gümrük sahasının içindeki parklarda araç ve şoför değişimi yaptıklarını söyleyerek bu uygulamayla 1138 araca ulaştıklarını dile getirdi.

Pekcan "Orta Avrupa'ya, İtalya'ya, Fransa'ya da bizim ticaretimiz var. Türkiye'de Pendik, Tuzla, Ambarlı, Yalova, Çeşme ve Mersin limanlarından İtalya'da Trieste ve Bari, Fransa'da Toulon ve Sete limanlarına araç gönderiyoruz. İtalya'ya yılda 170 bin, Fransa'ya da yılda 50 bin civarında araç gidiyor. Bu tedbirler alındığı andan itibaren biz bu araçları feribotlarla şoförsüz olarak gönderiyoruz. Karşı taraf da çekicisi ve şoförüyle gelen yükü alıyor. Bu gemilerle gelen mürettebatın limana inişine izin vermiyoruz, boşaltma sırasında dezenfekte ediyoruz."


Kapıkule'den de bir trenin bulunduğunu, yılda 35 bin 800 vagon taşıdığını, bunu da en kısa zamanda 50 bin vagon kapasitesine çıkarabilecek durumda olduklarını ifade eden Pekcan, "Çerkezköy'den de demir yolu hattı vardı, günde bir kere çalışırdı. Bugün itibarıyla bunu da iki katına çıkardık, Bulgaristan'a gidecek yükler de bu hat üzerinden gidebilecek durumda. Gerekmesi halinde Karasu-Köstence hattında yeni bir feribot seferi koyma imkanımız var. Bu da 400 tır kapasitesine kadar ulaşabilecek durumda." dedi.

Pekcan, Mart ayı dış ticaret rakamlarının salgın nedeniyle etkileneceğini belirterek, "İhracatımızda ocak-şubat döneminde ortalama yüzde 4,31 artış vardı. Belki bu ay biraz aşağıda gelecek, inşallah dengeleyebileceğiz. Bu süreç geçecek, yıl sonuna kadar devam etmesini ummadığımız için biz hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz." dedi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler