Koronavirüs Salgını, Talepleri Türk Kimya Sektörüne Yöneltti

Son Güncellenme Tarihi: 21.02.2020 |

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçılar Birliği (AKMİB) Başkan Vekili Uğur Ateş 2020 Ocak ayında 454,5 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti.

Koronavirüs Salgını, Talepleri Türk Kimya Sektörüne Yöneltti
Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçılar Birliği (AKMİB) Başkan Vekili Uğur Ateş 2020 Ocak ayında 454,5 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti. Çin'de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisini gösterdiği sektörler arasında kimya sektörünün ilk sıralarda geldiğini belirten Ateş, “Salgın nedeniyle Çin'in üretim ve satış süreçlerinde yaşanan sıkıntılar alternatif tedarikçilerden biri haline gelen Türkiye'de ek üretim ve ihracat kapasitesi yarattı. Koruyucu maske ve temizlik ürünlerinde yüzde 30-40 düzeyinde talep artışlarının olduğunu gözlemliyoruz” dedi.


Hollanda, İsviçre ve Güney Afrika Cumhuriyeti'ne rekor ihracat

Ateş ayrıca Hollanda, İsviçre ve Güney Afrika Cumhuriyeti yapılan ihracatın rekor düzeyde arttığına dikkat çekti. Ocak ayında yüzde 9 bin 437 oranında artış gerçekleşen Hollanda, 82,26 milyon dolar ile ocak ayında en çok ihracat yapılan ülke oldu. Hollanda’yı 43,24 milyon dolar ile İtalya, 31,45 milyon dolar ile Mısır izledi. Ocak ayında en fazla ihracat artışı ise yüzde 23 bin 671 oranı ile 15,18 milyon dolar seviyesine ulaşan İsviçre ile gerçekleşti. Yüzde 8 binlik artış ile Güney Afrika Cumhuriyeti'ne de 23,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Ocak ayında en fazla mineral yakıtlar ve mineral yağlar ihraç edildi. Ateş, “Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçılar Birliği olarak 2020'nin ilk ayında en çok ihracat yaptığımız ürünlerin başında 338 milyon dolar ile mineral yakıtlar ve mineral yağlar yer aldı. Bunu 33 milyon dolar ile plastikler ve mamulleri, 23,6 milyon dolar ile anorganik kimyasallar izledi. Ocak ayında en fazla ihracatı yapılan ürünlere baktığımızda yüzde 98 artışla tıbbi alet ve cihazlar, yüzde 82 artışla muhtelif kimyasal maddeler, yüzde 53 artışla sabun ve yıkama müstahzarları oldu” şeklinde konuştu.


'Çin'in devreden çıkmasıyla Türk kimya sektörü daha güçlü ivme yakalayabilir'

Tüm dünyanın korkulu rüyası haline gelen koronavirüsün (Kovid-19) Çin ekonomisinin yanında, küresel ticarete ve Türkiye ekonomisine ciddi yansımaları olacağını ifade eden Ateş “Çin'in üretimde geçici olarak devreden çıkmasıyla ülkemiz kimyevi ürünlerin ihracatında daha güçlü bir ivme yakalayabilir” dedi.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri