75 Nolu Komite

Son Güncellenme Tarihi: 18.05.2020
Açık Görüş

Açık Görüş

Sektörden Değerli Fikirler

Yazarın Diğer Yazıları

Haklı çıkmak istemiyorum. Yanlıştan dönüleceği ile ilgili hala umudum var ve bu umudumu kaybetmek istemiyorum.

Sesimi duyan var mı diye seslendiğim de meslektaşlarımın sesimi duyacağını duymasalar da aynı sıkıntıları zaten paylaştığımızı biliyorum. Kendimizi ifade edebileceğimiz, sesimizi daha gür şekilde çıkarabileceğimiz bir platformumuz olmadığı için gümrük müşaviri yazar arkadaşımın yazısında belirttiği gibi ‘köşe minderine’ atıfta bulunmaktan başka çarem kalmıyor.

Bizim köşe minderimiz de benim görüşüme göre İTO 75 nolu meslek komitesi. Bağlı bulunduğumuz ve sesimizi yükseltebileceğimiz yegane ve en etkili olabilecek organımız. Aslında biz antrepocuların köşe minderi. Orada duruyor. Sadece duruyor.

Tüm meslektaşların şu an gündemde olan ortak problemi olan teminat artışı, hiç gündemden düşmemesi gereken ancak sadece hepimizin başına geldiğinde isyan ettiğimiz Ek 83 ile ilgili miktar farklılıklarında uygulanan cezalar, iştirak hükümleri uyarınca karşılaştığımız olumsuz durumlar, uygulamada karşılaştığımızda tüm aksaklıklarda meslek komitemiz sadece orada duruyor.

Eğer yanlış biliyorsam lütfen biri söylesin. Komitemiz bu konu ile ilgili herhangi bir girişimde bulundu mu? Bulunmadı ise neden bulunmadı? Sayın İstanbul Ticaret Odası Başkanımız Şekib AVDAGİÇ sesimizi duydu mu? Teminat artışı konusunun sadece biz antrepocuları ilgilendirmediği; antrepoya eşyalarını almakta zorlanan firmalarımızın, sanayicilerimizin de bu konudan olumsuz etkilendiğinden haberi var mı?

Gümrük Müşavirliği Dernekleri ortak dilekçe ile artış olmadan bu konunun süreç içerisinde olumsuzluklar yaratabileceğini düşündüğünden teminat oranlarının %1 e düşürülmesi ile ilgili başvuru yapmışlardı. Artıştan sonrada yine ortak dilekçe ile konunun tekrar değerlendirilmesi için başvuruda bulundular. Kendilerine buradan konu ile ilgilendikleri için meslektaşlarım adına teşekkür ediyorum.

Teminat oranı arttırılarak hazineye ek kaynak yaratılmaya mı çalışılıyor? İlave gümrük vergisi getirilen eşyalar ile ilgili antrepocuların risk olarak mı görülüyor? Kısaca neden yapıldığı anlaşılamayan ve kimseye fayda sağlamayan bu uygulamadan geri dönülebilmesi için Sayın Başkanı ve 75 nolu Meslek komitesinin Sayın üyelerini sesimizi daha gür duyurabilmek için, ÇÖZÜM için harekete geçmeye davet ediyorum.
Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları