Adli Bilirkişilikte Gümrük Müşavirinin Önemi..!

Son Güncellenme Tarihi: 22.02.2018
Mehmet Altay YEGİN

Mehmet Altay YEGİN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Tanım olarak Bilirkişilik müessesi; Belli bir konudan iyi anlayan, o konuda bir anlaşmazlığa düşüldüğünde çözüm için kendisine başvurulan uzman kimseye denilmektedir.

Gümrük ve Kaçakçılık Mevzuatı konuları gibi özel veya teknik bilgiyi gerektiren hâllerde, oy ve görüşünü sözlü veya yazılı olarak vermesi için başvurulan ve böylece ihtilaflarda uzmanlık konusuna göre adaletin gerçekleşmesine, yardımcı olan kişilere gümrük adli bilirkişisi denilmektedir.

Adli Bilirkişiliğe her alanda ihtiyaç duyulmaktadır. Örnek vermek gerekirse; sahte paranın tespiti, sahte olduğu iddia edilen imzanın tespiti, elektronik kayıtların incelenmesi, iş kazaları, trafik kazalarında tarafların kusurunun incelenmesi, hasar tespiti, muhasebe bilgilerinin tespiti, işçilik alacaklarının hesaplanması gibi birçok konu içinde uyuşmazlık doğan ve buna bağlı olarak yargıya intikal eden her alanda bilirkişilik söz konusu olabilmektedir.

Günümüzde 40’ı aşan uzmanlık alanında bilirkişi kabulü bulunmaktadır. Ancak daha çok parasal konulardaki ihtilafın yoğunluğu dikkate alındığında listelerde mali müşavirler ilk sırada geliyor. Bu meslek grubunu çeşitli gruplardaki mühendisler izliyor. Finans sektöründe çalışan bankacılar, muhasebeciler, maliyeciler, grafologlar, akademisyenler, tıp doktorları, eczacılar, psikologlar, pedagoglar, veterinerler, sigorta eksperleri gibi ihtiyaç duyulan alanlardan uzman kişiler bilirkişi listelerine kabul ediliyorlar.

24.11.2016 tarih ve 29898 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu ile bilirkişi olmanın şartları değiştirilmiş ve en önemli değişiklik uzmanlık alanlarının 3 yıldan 5 yıla çıkartılması ve temel bilirkişilik eğitimi alma şartı getirilmiştir.
Kastedilen eğitim kapsamında; bilirkişilik kavramı nedir? Rapor nasıl yazılmalıdır? İçeriği nasıl olmalıdır? Etik değerler nedir? Gibi temel bilgiler ile ilgili konulardan oluşmaktadır. Bu eğitimi kimin vereceği, hangi sürede ve nasıl verileceğine ilişkin düzenlemeler, yayımlanan yönetmelikle netleşmiş ve çeşitli eğitim kurumlarınca sertifika düzenlenerek bilirkişi yemini ile birlikte bilirkişilik görevlerine başlamışlardır.

Yeni Bilirkişilik Kanunu ve yönetmeliği kapsamında ihtiyaç duyulan bilirkişilik konuları için kod oluşturulmuş ve oluşturulan bu kodlar içerisinde büyük bir eksiklik yapılarak Gümrük ve Kaçakçılık konularına yer verilmemiştir. Yapılan bu hata ile ilgili Gümrük Müşavirleri Dernekleri tarafından ortak bir dilekçe ile T.C Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü’ne Gümrük Müşavirliği mesleğinin eklenmesi gerekliliği konusunda ortak dilekçe ile bildirmiştir. Şifahi olarak yapılan görüşmelerde en kısa zamanda sisteme dâhil edileceğinin bilgisi verilmiş olmasına rağmen, halen konu çözüme kavuşturulmamış, konu ile ilgili mağduriyetler devam etmektedir.

Dış ticaret, Gümrük Mevzuatı ve Kaçakçılık gibi çok özel mevzuata hâkim, toplam 2.200 adet konu başlığına temas eden bir mevzuat bilgisi olan ve hesaplama yöntemlerinden Gümrüklenmiş değer, CIF kıymet ve Kamu zararı hesaplanması gerektiren uzmanlık isteyen karmaşık konularda bilgisine ihtiyaç duyulan Gümrük Müşavirleri için en kısa zamanda gerekli Kod oluşturularak Bilirkişi listelerine dâhil edilmeleri gerekmektedir.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları