Az Veren Candan, Çok Veren Maldan

Son Güncellenme Tarihi: 21.02.2020
Mehmet Altay YEGİN

Mehmet Altay YEGİN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Gümrük Müşavirliği ve Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği asgari ücret tarifesine ilişkin Tebliğ 31 Aralık 2019 tarihinde yayımlandı. Artış oranı söylentilerin üstünde olmasına rağmen, kariyer meslekler arasında yer alan mesleğimiz için beklentilerin altında kalmıştır.

Aynı Tebliğ’in 5/A maddesinde; Bakanlık (Risk Yönetimi, Tasfiye ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü) bu Tebliğin uygulanması sırasında ortaya çıkan özel ve zorunlu durumları inceleyip sonuçlandırmaya yetkilidir hükmü amirdir denilmektedir.

İlgili maddeyi gerekçe göstererek; Bakanlık 19.02.2020 tarihli 82858591 sayılı yazı ile ithalat işlemleri bölümünde yer alan hizmetler kapsamında, kıymet sınırlaması olmaksızın 8708 tarife pozisyonundaki eşyanın Avrupa Birliği ülkelerinden ithalinde mezkur tebliğde yer alan asgari ücretler dikkate alınmayacak olup, 2020 yılı için hizmet bedeli olarak 230TL uygulanacaktır denilmektedir.

Kaseti biraz başa sardığımız zaman; Dünya Bankası tarafından 2004 yılından beri her yıl düzenli olarak hazırlanan İş Yapma Kolaylığı Endeksi (Doing Business Index), üye ülkelerde yatırım ortamını etkileyen iş düzenlemelerini analiz etmektedir.Dünya çapında iş yapma ortamına ilişkin önemli bir gösterge olan İş Yapma Kolaylığı Endeksi 2019 yılı raporu Dünya Bankası tarafından 31 Ekim 2018 tarihinde kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Söz konusu rapora göre İş Yapma Kolaylığı Endeksi genel sıralamasında daha önce 60. basamakta yer alan Türkiye 17 sıra yükselerek 190 ülke arasında en kolay iş yapılan 43. ülke olmuştur.Tabi ki bu yükselişin bir bedeli olması gerekmektedir. Bu yükselişin bedeli ise maliyet azalışları ve reformlar ile söz konusudur. Nasıl mı?

Bu başarı işe başlama, inşaat izinlerinin alınması, kredi temini, dış ticaret, sözleşmelerin icrası, tapu kaydı, şirket tasfiyesi, elektrik temini, küçük yatırımcıların korunması ve vergi ödemesi alanlarında yaptığı reformlar sayesinde gerçekleşmiştir.

Ancak her zaman sanki bir maliyet unsuru olarak görülen gümrük müşavirliği ücretleri aslında vergisini ödeyen, emek yoğun çalışılan ve katma değerli işlere imza atan biz Gümrük Müşavirlerinin emeklerini hiçe saymaktan başka bir şey değildir.

Unutulmamalıdır ki devletin tahsil ettiği verginin sağlıklı bir şekilde hesaplanmasını sağlayan en önemli sigorta Gümrük Müşavirleridir.

72. Fasılla başlayan serüven ‘Anayasa bir kere delinmekle bir şey olmaz’ titri ile hareket edilir ise delik deşik olacağı aşikârdır.

Atalarımız ne güzel söylemiş;  ‘az veren candan, çok veren maldan.’

Ülkemizin kalkınması, yabancı sermayenin çekilmesi adına katkı sağlanması gerekiyor ise; her meslektaşım elini taşın altına koyacaktır. Ancak dış ticaret alanında ki gereksiz maliyetlerin unsurlarına, her hangi bir tırpan vurulmamasına rağmen bu ve bunun gibi uygulamalar; elimizin üstündeki taşı alıp, yolumuza koymaktadır.

 

 

    M. Altay YEGİN

  Gümrük Müşaviri

                                                                                                                  

  

Kaynak: Dünya Bankası, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları