Bize de Lazım Bir Bilim Kurulu

Son Güncellenme Tarihi: 24.08.2020
Ali Kamer OBAN

Ali Kamer OBAN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları


Olağanüstü bir dönemdeyiz, hepimiz olağanüstü günler geçirdik, bugünlerde normalleşmeye çalışıyoruz. Tüm Dünya’yı etkisi altına alan pandemi alışkanlıklarımızı, çalışma şeklimizi, yaşam tarzımızı değiştirdi.

Pandemi döneminde bir yandan sağlığımızı korumaya çalışırken diğer yandan ekonomik olarak ayakta kalmaya çalıştık, ticaret ciddi anlamda sekteye uğradı. Yüz yüze görüşmeler, ziyaretler, toplantılar yerini dijital çözümlere bıraktı; yeni kavramlarla, uygulamalarla tanıştık, toplantılarımızı dijital ortamda organize eder olduk. Hâlihazırda bugün yeni çalışma düzenine alışmaya ve o dönemde uğradığımız kayıpları telafi etmeye çalışıyoruz.

Bu süreçte tanıştığımız kavramlardan biride Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan “Bilim Kurulu” oldu; aslında yeni olmayan ancak bugüne kadar adını pek duymadığımız bu kurul salgının gidişatına göre aldığı tavsiye kararlarıyla siyasi otoritenin salgın sürecini yönetmesine katkı sağladı. Ben bu noktada karar alma sürecinde istişarenin önemine vurgu yapmak istiyorum. İşin pratiğine, saha tecrübesine, uzmanlığına vb. niteliklere sahip kişilerin karar alma sürecinde yer almasının uygulamada oluşabilecek aksaklıkların önlenmesi açısından yararlı olabileceğini düşünüyorum. Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Bilim Kurulu benzeri bir yapılanmanın Ticaret Bakanlığı bünyesinde de kurulmasının Dış Ticaretimize katkı sunacağına inanıyorum.

Gümrük TV kurucusu, değerli meslektaşım Erdem İLBEYİ geçmişte yine bu sayfadan “Sayın Bakanımızın danışmanları arasında bir Gümrük Müşaviri olması ne güzel olur” diye öneride bulunmuştu; bugün ise benim önerim Bakanlığımız bünyesinde Bürokrasi, Dış Ticaret Erbabı, Gümrük Müşaviri, Antrepo İşleticisi, Nakliye Şirketi temsilcilerinin aynı masada buluşabileceği bir kurulun olmasıdır.

Bu kurul sayesinde taraflar arasında kesintisiz iletişim sağlanacak, diyalog ortamı gelişecek, bürokrasi hız ve zaman kazanacaktır. Belki bu kurul sayesinde her yıl gündeme gelen Asgari Ücret Tarifesinin mevcudiyeti, Başlamış İşlem mağduriyeti, Ordino meselesi gibi birçok mesele çözüme kavuşacaktır.

Dış Ticaretin tüm paydaşlarının aynı masa etrafında buluşacağı bir kurul sizce de iyi olmaz mı?

Ali Kamer OBAN
Gümrük Müşaviri
Etiketler
Ali Kamer OBAN
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları