Canlı EK-2 Soru Formu

Son Güncellenme Tarihi: 6.05.2022
Mehmet Altay YEGİN

Mehmet Altay YEGİN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

21.02.2020 tarihinde “Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle sertifika sahibi firmaların izlenme dönemi 3 yıldan 5 yıla çıkarıldı.

Bu konuda şu örnekleri vermek mümkün:

• YYS sertifika tarihi 31.12.2016 tarihinden önce olanlar: 2024 yılında izlenecek.

Yani sertifika tarihi 15.05.2013 olan YYS sahibi firmalarda ilk izleme 15.05.2024 tarihinden sonra gerçekleştirilecektir.

• YYS sertifika tarihi 31.12.2016 tarihinden sonra olanlar ise her 5 yılda bir izlenecek.

Böylece, sertifika tarihi 15.05.2017 olan YYS sahibi firmalarda ilk izleme 15.05.2022 tarihinden sonra gerçekleştirilecektir.

Ayrıca geçici madde gereği Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla 5 yıldan az süredir sertifika sahibi olan firmalar için yapılacak yerinde izleme faaliyeti, 5 yıllık sürenin doldurulmasını müteakip bir kez ve devamında sertifikanın düzenlendiği tarihten itibaren her 5 yılda bir gerçekleştirilecektir.

Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlükleri tarafından yürütülecek ön izleme faaliyeti kapsamında başvuru evraklarının sertifikanın düzenlendiği tarihten sonraki 60 aylık dönemlerin sonuna tekabül eden tarihi izleyen birinci ayın sonundan itibaren 15 iş günü içinde başvuru gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bölge müdürlüklerine belgelerin ibrazından sonra, denetim en geç 15 iş günü içerisinde sonuçlandırılacaktır. Bu süre başvuru sahibine bilgi verilmesi kaydıyla 15 iş günü uzatılabilecektir.

Yerinde izleme kapsamında ise EK-2 soru formunun, sertifikanın düzenlendiği tarihten sonraki altmış aylık dönemlerin sonuna tekabül eden tarihi izleyen üçüncü ayın sonuna kadar başvuru gerçekleştirmesi gerekmektedir.
İlk izleme dönemine girecek olan firmaların dikkat etmesi gereken en önemli husus: hali hazırda kullanılan ve geçerli olan v3.3.1 EK-2 Soru Formu üzerinden başvurularının gerçekleştirilmesidir.

Yerinde izleme sürecinin yönetilmesi ve kolay atlatılması adına, şirketiniz nezdinde bir YYS ortak klasör oluşturulmasını öneriyorum. Oluşturulan bu klasöre değişikliğe uğrayan her prosedürün izleme dönemi beklenmeden işlenmelidir.

Böylece, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Ticaret Müfettişleri tarafından gerçekleştirilecek olan saha denetimine kadar zaman efektif kullanılarak hazırlıklı olunacak ve EK-2 soru formunun her daim canlı tutulması sağlanacaktır.

Yerinde izleme döneminde tüm firmalara kolaylıklar ve başarılar dilerim.

M. Altay YEGİN
Yetkilendirilmiş Yükümlü (AEO) Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları