ÇİVİ

Son Güncellenme Tarihi: 5.11.2018
Mehmet Altay YEGİN

Mehmet Altay YEGİN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Dernek; kişilerin, para kazanma amacı dışında olmak üzere, belirli bir ereği gerçekleştirmek için kurdukları yasal örgüt anlamına gelmektedir. Diğer bir deyişle cemiyetlerdir.

Gümrük Müşavirleri Derneği ise 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nu geçici 6. Maddesi kapsamında; itibariyle kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu şeklinde örgütleninceye kadar 1615 sayılı Gümrük Kanunu hükümlerine göre kurulan Gümrük Komisyoncuları Dernekleri faaliyetlerine devam eder hükmü altında yer almaktadır. 

Mensubu bulunduğumuz dernek seçimleri yaklaşıyor, her grup kendi listelerini ve seçim hazırlıklarını planlamaya başladı bile. Dile kolay 1909 yılında başlayan Gümrük Müşavirliği meslek serüveni, günümüzde güçlü kariyer meslekler arasında yer almaktadır.

2019 yılında 110 yaşına girecek olan bu genç delikanlıya şimdiye kadar başkanlık görevini ifa edenleri sırasıyla tanıyalım; Hasan Tahsin ÖZGEN, Ali Rıza BARKOT, Salih Zeki AYKAL, Kadri DAĞ, M. Raif ONGER, M. Reşit ATA, Münir KIVRAK, Cemal YİRMİBEŞ, Asım BARLIN, M. Tevfik MİRZA, Mithat AKAR, Esen SINAL, Esen YAĞCI, Cihangir ONGER, Turhan GÜNDÜZ ve son dönem başkanımız Serdar KESKİN’dir.

Bu vesile ile hayatta olan başkanlarımıza uzun ömürler, hakkın rahmetine kavuşmuş olanlara ise Allah’tan rahmet dilerim. Görev süreleri boyunca mesleğe kattıkları değerler için şükranlarımı sunarım.

Bu kutsal mesleği yaptığı için her Gümrük Müşaviri bir yiğittir. Her platformda bu yiğitlerin hakkını koruma görevi ise; temsilen Gümrük Müşavirleri Derneği başkanındadır ve başkanın çivi gibi olması gerektiği düşünülmektedir.

Unutulmaması gerekir ki; bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir yiğidi, bir yiğit bir memleketi kurtarır.

Seçim günü her başkan adayı; medeni ve demokratik bir şekilde seçim sonrasında gerçekleştireceği projelerden bahsederek mesleğin geleceği için ter dökeceğinin taahhüdünde bulunmaktadır.

Mesleğin sorunları çok; oda tasarısı, asgari ücret, YGM‘lerin sorunları, YYS süreçlerine yeniden müdahil olmak, dernek taşınmaz sorunu, eğitim vs. bu ve bunun gibi sorunlar her zamanda çok olacaktır. Nedeni ise dinamik bir meslek olmasından kaynaklanmaktadır.

Elini taşın altına koyan kendisi için değil mesleğin geleceği için çalışan çivi gibi bir başkan olması beklenmektedir.

2019 yılında gerçekleştirilecek olan seçimlerde,bu minvalde hareket eden her başkan adayına başarılar dilemek ile birlikte bekleyen konu ve sorunları mıhlayan bir başkanlık anlayışının kazanması dileğiyle.

M.Altay YEGİN
Gümrük Müşaviri
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları