(G. İ. O.)

Son Güncellenme Tarihi: 20.06.2022
Olcay ŞAHİN

Olcay ŞAHİN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm yazılarımı kısa ve öz yazmayı tercih etmişimdir. Bu yazımda böyle olacak. Uzun, uzun yazıp okuyucuyu sıkmaktansa, kısa ve net yazmak bana daha mantıklı gelmiştir.

Bir meslek düşünün;

Dış Ticaret erbabının yaptığı ihracat ve ithalat işlemlerini ortalama % 90 oranında dolaylı temsilci olarak, müteselsil sorumlu olarak vekalet ile yapsın.

Gümrük idarelerinde, gümrüklü sahalarda, limanlarda, hava limanlarında, sınır kapılarında, Bankalarda, Tarım Bakanlığı‘nda, İhracatçı Birliklerinde, Sanayi Bakanlığı’nda, Kültür Bakanlığı’nda, Çevre Bakanlığı’nda daha birçok kamu kurumunda ve özel kuruluşta dış ticaret yapanları temsil etsin.

TSE , CE, TAREKS, TPS, Dahilde İşleme, Yatırım Teşvik, Kayıt Belgesi, TRT bandrolü, TİP Onay belgesi, gibi onlarca Ön izin ve izni Dış ticaret erbabı adına başvurularını yapsın, izinleri alıp sonuçlandırsın.

Yukarıda zikredilen kamu ve özel kurumlara karşı sorumlu olsun, müvekkili olduğu dış ticaret erbabını hem maliyet hem de zaman açısından doğru yönlendirsin. Buralarda oluşacak bir yol kazasında müvekkilini kaybetme riskini taşırken, yıllarca emek verdiği mesleğinden kazandığını bir çırpıda kaybetme riski taşısın.

Vekil olarak imzaladığı her belgenin ve beyanın hukuki sorumluluğunu, çeşitli kanunlarda 40 yıla varan zaman aşımı süreleri içerisinde taşısın.

Bir gecede yapılabilecek bir mevzuat değişikliği ile, kanunun verdiği mesleki alanları kaybetme endişesi ile yaşasın.

Kazandığı veya kazanacağı mesleki gelir ile, birçok bölgede ve kurum önlerinde yukarıda sayılan hizmetlere yetişebilmek için yüksek kiraları olan ofisler tutsun, her bölgede personel istihdam etsin, her gün maliyetleri artarken, kendi ücretini ancak senede bir kez gündeme “ıkıla, sıkıla” taşıyabilsin. Ücretinin onay aşamasında yine ücreti ödeyecek olanların, fikir ve önerilerine daha çok itibar edilsin.

Buraya kadar tarif edilen meslek grubu ile ilgili hiçbir isim vermedim. Ancak şunu söyleyeyim böyle bir meslek grubu var ve bu mesleği hala severek yapıyorlarsa bu kişilere gözünüz gibi bakın.

Mesleki yeterlilikle ilgili, sınav ve staj konularına girmiyorum bile…

Bu tarife Uyan Mesleğin ismi ise olsa, olsa son zamanların moda tabiri ile;

G.İ.O yani GÜMRÜK VE DIŞ TİCARET İŞLERİ ORGANİZATÖRÜ olmalı.

OLCAY ŞAHİN
Etiketler
olcay şahin
Yorumlar
Olcay, teşekkürler kısa ama çok şey söylemişsin
Dilde gam var şimdilik lutfeyle gelme ey sürûr Olamaz bir hânede mihmân mihmân üstüne
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları