Gümrük Müşavirleri Odası Meselesi

Son Güncellenme Tarihi: 24.07.2019
Ali Kamer OBAN

Ali Kamer OBAN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Gümrük Kanunu’nun Geçici 6.maddesinde yer alan “Gümrük müşavirleri ve gümrük müşavir yardımcıları …. kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu şeklinde örgütleninceye kadar…” ifadesiyle hayatımıza giren oda meselesi 1999 yılından beri mesleğimizin gündeminde yer işgal ediyor.

Yaklaşık 20 yıldır geçici madde olarak kalan, zaman zaman siyaset kurumundan da destek almasına rağmen bir türlü hayata geçemeyen, camiamızda neredeyse her seçim döneminde bir seçim argümanı olarak kullanılan oda meselesinin 11.Kalkınma planında “Gümrük Müşavirleri odası kurulacaktır” ifadesiyle yer alması hepimizi heyecanlandırdı. Planın komisyon görüşmeleri tamamlanıp genel kurula sevk edilmesiyle heyecanımız arttı; 20 yıllık düş sonunda gerçek oluyordu.

Bu gelişmeler yaşanırken oda meselesinin planda yer almasının heyecanıyla merkez neresi olacak? Nasıl bir oda modeli olacak? Hangi yetkiler odada olacak? diye konuşmaya başlamıştık bile; ta ki planın meclis görüşmelerinde "Gümrük Müşavirleri Odası kurulacaktır" ibaresinin plandan çıkarılmasına dair önerge kabul edilene kadar.11.Kalkınma Planı Gümrük Müşavirleri odası kurulmasına dair madde olmadan Mecliste kabul edildi ve bizim oda meselesi tekrar rafa kalktı; başladığımız yere geri dönmüştük.

Peki biz, oda olmayı yeterince istedik mi? Bugün oda olsak buna hazır mıydık?

Bugün oda olsak buna hazır mıydık? Oda meselesi hemen hemen her seçim döneminde bir seçim argümanı olarak kullanıldı ancak bugüne kadar bu işin altyapısına dair ne yapıldı? Bakanlığa nasıl bir oda formülü olacağına dair bir proje sunuldu mu? Odanın teşkilat yapısı oluşturuldu mu?

Oda olmayı yeterince istedik mi?
"Gümrük Müşavirleri Odası kurulacaktır" ifadesinin Kalkınma Planına dahil olması safhasında elbette değerli çalışmalar yapılmıştır ancak bu noktaya kadar gelinmişken planın meclis görüşmeleri aşamasında T.B.M.M.de tabir-i caizse neden kamp kurulmamıştır? Neden kulis çalışmaları sadece bir dernek başkanının meclis görüşmeleri ile sınırlı kalmıştır? Diğer dernek başkanları meclis görüşmeleri sırasında nerededir? Meslek örgütümüzde plan komisyondan geçti nasılsa genel kuruldan da geçer yaklaşımıyla bir rehavet mi olmuştur? Bunlar cevap bekleyen sorular.

Sonuç olarak yeniden başladığımız yerdeyiz. Peki bundan sonraki süreçte ne yapacağız? İmza kampanyası iyi bir başlangıç ancak hedefe ulaşmak için meslek örgütümüzün çatısı altında toplanarak etkin bir çalışma yapmamız gerektiğini düşünüyorum; geldiğimiz noktada meslek örgütümüz ne yapacak? Onu da zaman içinde göreceğiz.


Ali Kamer OBAN
Gümrük Müşaviri
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları