Gümrük Müşavirleri Ve Covıd-19 Krizi

Son Güncellenme Tarihi: 5.08.2020
Özellikle Kurban bayramının bitmesi ile beraber, sadece Türkiye’deki vaka artışları değil, salgınının aynı zamanda dünyadaki hemen hemen her ülkeye tekrar kanserli bir hücre gibi yayılmaya başladığını gözlemliyoruz.

Gümrük Müşavirleri…

Krizin bir sonucu olarak meslektaşlarımızın karşılaştığı sorunlar hakkında medyada çok şey söylenmiş ve yazılmıştır.

Peki acaba şimdi yine aynı günleri yaşamakla mı karşı karşıyayız?

COVID-19 salgınının tüm Gümrük Müşavirleri üzerindeki etkisi hakkında genelleme yapmak doğru olmasa da, çoğunun ticaretin düşüşüyle beraber bir gerileme yaşadığını söylemek, yanlış bir tespit olmayacaktır.

Bu nedenle içinde bulunduğumuz durumu kabullenmeli ve yönetebilmeliyiz !

Bunu yönetebilmek için öncelikle teknolojik alt yapıya önem vermek, artık şart ve ertelenemez bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. (ve hatta çoktan çıktı)
Tabii ki ticari faaliyetlerdeki düşüş belirli sektörlerle sınırlı olabiliyor. Ancak sadece COVID-19 değil; İlave Gümrük Vergileri, TSE gibi uygulamaların da yaşanan sürece etkisi çok büyük.

Diğer birçok sektörde olduğu gibi, Gümrük Müşavirleri de kriz boyunca faaliyet göstermeye devam edebilmek için uzaktan çalışmaya geçtiler. Aslında lokasyonun önemli olmadığı, uzaktan erişim ile de işlem yapılabilirliği test edilmiş olundu.

Ama yine de, evrak teması hala gerekiyor maalesef.

Vaka sayıları medyada paylaşıldığı gibi giderse, daha bir süre birçok çalışanın işlerini uzaktan yapmaya devam etmesi ve birçok şirketin bu uygulamayı kalıcı olarak devreye alması gerekecek gözüküyor.

Okulların ne kadar açık / kapalı olacağı şimdilik muamma. Ailelerin de evde çocuklarına bakarak, çalışmaya devam etmek zorundalığına alışması gerekiyor.

Bu nedenle uzaktan çalışma stratejilerini benimsemekte fayda var. Gerçi, ekiplerin evden çalışmasının mümkün olduğunu da geçtiğimiz aylarda test ettik.
Yeterli donanım olduktan sonra artık web toplantıları, seminerleri, eğitimleri gündelik birer rutin haline geldiler.

Tabii ki bunlar tek başına yetmiyor. Bunların hepsinin önüne, iyi bir ekip, iyi bir iş kültürü, aktif bir paylaşım, anlık mesajlaşma, yani sağlam bir organizasyon koymak gerekiyor.

Bizler tüm zorluklara rağmen pozitif kalmalıyız. Genel olarak, müşterilerimizin günlük ruh hali ve idarelerin tutumları bizlerin iyimserliğini de etkilemektedir.

Eğer olumlu kalır ve bu “test zamanlarının” bizi; karşılaştığımız zorlukları daha iyi anlamamız, önlem almamız ve ilerlememiz gereken alanları belirlemeye zorladığı şeklinde yorumlarsak;

Ayakta durmanın bir seçenek olmadığını ve hatta bir zaman sonra bunun da yeterli kalmayacağını öngörerek, yarınlarımızı oluşabilecek türlü senaryolara karşı hazırlamalıyız.

Ancak biz kendi öngörü ve imkan ve çabalarımızla ne kadar hazırlanırsak hazırlanalım, elektronik ortamda doldurulan beyannamenin, kağıda dökülerek 50 km. ilerideki gümrük idaresine gönderilmesi veya TSE gibi kurumların bir standardı olmadığı sürece, “temassız gümrükleme”yi ancak bir yere kadar sağlayabileceğiz. Bu nedenle bakanlığımızın da öncelik planlamalarında hızla değişiklikler yapması gerekecek gözüküyor.

Herkese sağlıklı günler diliyorum…

Volkan Oray
Etiketler
Volkan Oray
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları