Gümrükte Modernizasyon ve Yaş Şartı Mesleği Nasıl Etkileyecek?

Son Güncellenme Tarihi: 15.04.2019
Mehmet Altay YEGİN

Mehmet Altay YEGİN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Taş Devri Dünya üzerinde taş kalmadığı için değil, avcılık hayatının terk edilip ilk yerleşim yerlerinin oluşturulması gerektiğinden Cilalı Taş Devrine geçilmiştir.

 Tüm bu gelişmeler içerisinde Dünya’nın öz kütlesi bile yerinde saymadan, kendi ekseni etrafında dönmektedir. Bu dönüş hızı; saatte 1.670 km’dir. Bu işlem sırasında aynı zamanda güneşin etrafında da dönüş işlemini gerçekleştiren Dünya, 108.000 km. hızla güneşin etrafında da dönmektedir.

Bu kadar hızla dönen ve değişen Dünya düzeni içerisinde, mesleğimizin de yerinde sayması düşünülemezdi. 2000’li yıllardan sonra başlayan ‘Modernize Gümrük Kodu’ ile çalışmalar başlatılmış ve 2008 tarihinde yayımlanmıştır. İşlemlerin basitleştirilmesi, sadeleştirilmesi ve bilgisayar ortamına taşınması ile ilgili süre sonu ise 31 Aralık 2020 olarak belirlenmiştir.

Belirlenen tarihten önce gümrüklerin modernleşmesi ve gümrük süreçlerinin dijitalleştirilmesine yönelik çok önemli çalışmalar hayata geçirildi. Bakanlık verdiği tüm hizmetlerin ve belgelerin tamamen elektronik ortamda işlem görmesini hedefleyerek tüm süreçleri tamamlamaya yönelik adımlar atmıştır. Tek Pencere, Liman Tek Pencere, Konteyner ve Liman Takip Sistemi, Serbest Bölge Giriş Çıkış Programı gibi birçok projenin yaygın bir şekilde hayata geçirildi. Şimdi ise ihracatta büyük dönüşüm gerçekleştiriliyor. Tüm işlemlerin elektronik yapıldığı kağıtsız ihracat uygulamasına geçiliyor. İhracat beyannamesine ekli belgeler, memur işlemleri, dilekçeler ve memur ile beyan sahibi arasındaki her türlü iletişim tamamen elektronik ortama ve kayıt altına alınmasını hedeflemektedir. Türkiye’deki bütün gümrüklerimizde kağıtsız elektronik ortamda ihracata ise; 30 Nisan 2019 tarihi itibarıyla geçmeyi hedefliyor.

Aynı etki modernizasyon ile birlikte, Endüstri 4,0 olarak anılan dördüncü endüstri devrimi etkileri ile birlikte mesleğimizi sıkıştırmaya başladığının ve bu etkilerin saha ve operasyonlara yansıdığı gözlemlenmektedir.

Mesleğin hızının çarpanları ile Dünya’nın hızın çarpanlarının bir araya gelmesi halinde bu çarpışmanın ise iki yıllık periyodlar içerisinde gerçekleşeceği ön görülmektedir.


İlk dalganın ve daralmanın meslekte eksen kayması yaratacağı düşünülmektedir. Yer değişikliklerine neden olacak olan; 31.12.2019’da eğitim ve yaş şartlarını taşımayan 351 Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirlerinden, 173 kişisi Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri hizmeti veremeyecek olup, 178 Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri kalacak olmasıdır.

Meslekte ikinci dalga ise; gümrük kodu kapsamında 31.12.2020 tüm sistemin modernize edilmesi, Bakanlık tarife arama (TARA) projesi, YYS sisteminin bu kurgu içerisinde tam yerini alması ve yeni Gümrük Kanunun hayata geçirilmesi olacaktır. Bu süreç içerisinde Teknolojiye ayak uyduramayanlar ile modernizasyon kapsamında saha meslek çalışanlarının sayılarında ciddi azalmalar yaşanacağı düşünülmektedir.

Mesleğin dikine büyümesi değil enine büyümesi için olanak sağlanması, daralmanın önüne geçilmesi gerekmektedir. Yeni iş modelleri ile süreçlerin geliştirmesi gerekmektedir.

YYS Faaliyet raporu örneğinde olduğu gibi; ötekileştirilen, sistemin dışında bırakılan değil bilakis sistemin içerisinde olan bir yaklaşım olması beklenmektedir.

Aksi takdirde pasta daralacak işi yapacak kişilerin üzerine dar gelecek. Bedeni Large olan bir kişinin 3X Small beden içine sığmaya çalışmak istemesi gibi imkânsız hale gelecektir.

M. Altay YEGİN
Gümrük Müşaviri
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları