Haber Verme Paranoyası

Son Güncellenme Tarihi: 20.03.2020
Olcay ŞAHİN

Olcay ŞAHİN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

İçinde bulunduğumuz ekonomik şartlar, coğrafya, covid 19 vs gibi nedenlerin oluşturduğu konjonktüre göre, çeşitli alanlardaki mevzuat değişiklikleri ve düzenlemeleri, bilhassa Ülkemizin yönetim şeklinin , Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemine geçmesinden sonra, baş döndürücü şekilde hızlı olarak yapılmaktadır.

Farklı Bakanlıkların, Genel Müdürlüklerin, Bölge Müdürlüklerin genelge, tebliğ, tasarruflu yazı vb. yollarla yaptıkları değişiklikler birbirine bağlı olarak hemen hemen her sektörü ilgilendirmektedir. Ancak burada değinmek istediğim konu tam da bu noktada önem arz etmektedir.

Sosyal medyada mecralarında son zamanlarda gözlediğim ve adını tam olarak koyamadığım ve hemen her alanda ; bilgi kirliliği mi desem, mesleki sorumluluk bilincimi desem yoksa paranoya mı desem ? bir haber verme ve yetiştirme psikolojisi hakim olmuş durumda. Tabi bu durum bazen iyi niyetli, bazen de bu haberler vasıtası ile daha çok kitlelere ulaşarak, ticari avantaj sağlama yarışı da olabilir. Niyet okuyuculuğu yapmak amacında değilim. Çünkü son zamanlarda bunun başka yolları da denenmektedir. Çeşitli adlarla dernekler ,platformlar kurup kişi ve kuruluşları belli çatılar altında toplayarak etki alanı oluşturmak vs.vs.

Bu noktada benim önerim, her meslek grubu kendini alanı ile ilgili konularda, örneğin; Mali müşavir; mali konuları, Gümrük Müşaviri; Gümrük ve Dış Ticaret ile ilgili konuları; Nakliyeci ve lojistikçi , nakliye depolama vb. konuları, çıkmış olan veya çıkması muhtemel olan mevzuatları incelemesi, önce anlaması, sonra anlaşılır bir hale getirmesi ve konunun muhatabı olan hedef kitleye ulaştırması, uzmanı olduğu konuda yorum yapmasıdır.

Her çıkan mevzuatı, resmi gazeteyi alıp, kopyalayıp, yapıştırıp servis etmek günümüz iletişim teknolojisinde maalesef komik olmaktan başka bir işe yaramamakta, Mesleğinin gereğini yapmaktan çok, herkesten önce haber verme paranoyasına dönüşerek, yarım yamalak bilgilerle, aksine bilgi kirliliğine yol açmaktadır.

OLCAY ŞAHİN
GÜMRÜK MÜŞAVİRİ

Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları