Hişt Hişt Sakin Ol

Son Güncellenme Tarihi: 17.05.2021
Mübarek Ramazan ayı dolayısıyla her ramazanda olduğu gibi sakinleşti biraz hayatımız. Koronavirüs tablosunda ki yükselişten kaynaklı yaşanan tam kapanma süreci de birçoğumuzu dinlendirmiş oldu. Mübarek Ramazan ayı ve tam kapanma süreci umarım ülkemize hayır, huzur ve sağlık getirir. Bu vesile ile tüm Gümrük Camiasının ve Lojistik Dünyasının geçmiş bayramını da kutlamak isterim.

Kapanmaydı, bayramdı derken koronavirüs ve ekonomik gelişmelere odaklandık hepimiz. Birden bir yazı dolaşmaya başladı sohbet gruplarında. HABER TURK köşe yazarı Güntay Şimşek’in YGM’ler ile ilgili tahkir edici yazısından bahsediyorum.

‘Cep telefonu tuvalet kâğıdı olarak ithal edilebilir!’ Güntay Şimşek bu yazıdan 4 gün sonrada, ‘Cep telefonu tuvalet kağıdı olarak ithal edilebilir!-2’ başlığıyla yazısının ikinci bölümünü yayınladı.

Daha kaç bölüm siparişi var acaba!

Kendisine teşekkür ediyoruz. Bilmediğimiz ne dolaplar dönüyormuş!

Güntay Şimşek, YGM’lerin antrepo sahiplerinden maaş aldığını ve patronunun dediğini yapmazsa işsiz kalabileceğini söylemiş. Yani YGM’lerin işsiz kalmamak için el mahkum patronlarının ‘antrepo sahiplerinin’ istediği her şeyi yaparak kaçakçılık yapabileceğini söylemiş.

Bitti mi bitmedi. Fabrikadan halka satış!

Yazının devamında fantezisini biraz daha geliştirerek antrepo sahibinin (patronun) haberi olmadan YGM’nin tır şoförü ile anlaşıp yükte hafif, pahada ağır şeyleri getirtip, çalabileceğini söylemiş.

Duyduk duymadık demeyin! Herkesi uyarıyorum! Dikkat edin! Demedi demeyin!

‘Az zorlarsanız halanız, amcanız olabilir’

Buraya kadar olan yazı dilime alışkın olmadığınızı biliyorum. Okurlarımızın affına sığınıyorum. Nezaket ile bir şeyleri söylemenin birçok yolunu bilirim. Yazılarımı okuyanlar bunu iyi bilir. Fakat bu saçma sapan meselelerle dolu akıl sağlığı şüpheli yazının hakkı bu. Çok üzgünüm. Bu sefer daha fazla nezaket ve tevazu gösteremeyeceğim.

Ben tarihi çok severim. Özellikle 18. Yüzyıl çok ilgimi çeker. Şimdi eski zamanlardan sesleniyorum. Taa Osmanlı’dan. Efendi, efendi, sizin iş ahlakınız, hayat görüşünüz, evet efendim, sepet efendim şeklinde olabilir. Siz, maaş, para vs. alınan vatandaşlara kulluk, kuklalık yapılmasını doğal görebilirsiniz. Bu bizi ilgilendirmez! Talimat (!) almadan hareket edemiyor da olabilirsiniz. Bu da bizi ilgilendirmez! Fakat şimdi siz öylesiniz diye biz bütün köşe yazarları hakkında atalım tutalım mı?

‘Köşe yazarlarının hesapları denetlenmiyor. Yazdıkları yazılar şer odakları tarafından servis edilmiş olabilir. Bu yüzden de ülke ekonomisi bozulabilir.’

Böyle mi söyleyelim?

Yazılarınızda kullandığınız bilgileri size kim servis etti bilemiyorum. Fakat size bu hikayeyi anlatan vatandaş antrepo kapılarında içinde farklı yükler olan tırı bekletecek kadar bilgi birikime sahip ise bu naneyi kesin yemiştir. Benden söylemesi. İlişkilerinize dikkat edin bence! Ben değerli Cumhuriyet Savcılarımızı göreve davet ediyorum. Bu arkadaş bulunmalı. Mesela bu arkadaş Güntay Bey ile iletişim kurmuş buradan başlanabilir!

Eğer cep telefonunu boşaltma tutanağına tuvalet kağıdı olarak yazan biri varsa o YGM değil hırsızdır. İster YGM olsun, ister antrepo sahibi, ister fabrikatör hırsız, hırsızdır.

Büyük usta Can Yücel bunu daha açık anlatır, kime kim denir diye…

İkinci yazıda gelen mesajları ‘saçma sapan’ olarak nitelemişsiniz. Mesaj ileterek mesleğine sahip çıkmak isteyen YGM arkadaşları aşağılamışsınız. Sahada 21 yıl YGM olarak görev yaptığını söyleyen bir kişinin mesajını aktarmışsınız. Ya bu kişi yanlış söylemiş ya da siz yanlış anlamışsınız diğer her şeyi yanlış anladığınız gibi. YGM’lik müessesesi 2008 yılından bu yana hayatımızda. Ben toplayıp çıkarıyorum 21 etmiyor! Bu arkadaşın sizi anladığını iletmişsiniz.

‘Bizde sizi çok iyi anlıyoruz Güntay Şimşek. Sorun yok! Her şey ülke menfaati için!!’

Biz sizi anlamasına anlıyoruz da siz ne dediğinizi biliyor musunuz ondan çok emin olamadık. Çünkü size öneride bulunan ve YGM olduğunu iddia eden vatandaşın önerisi de, sizin önerilerinizde ‘Gümrük Mevzuatı’ konularında pek bir şey bilmediğinizi düşündürüyor. Biraz bilseydiniz iyi olurdu. Konuşabilirdik hiç olmazsa. Neyse siz yine çok yetkili (!) kişilerden bilgi alırsınız nasılsa.

YGM müessesesinin varlığını kaçakçılığı teşvik eden bir unsur olarak görmek, çok af edersiniz de, ‘mini etek giyen bir genç kadının erkekleri tahrik etmek için böyle giyindiğini söylemekten farksız’. Bu nasıl bir anlayış. Nasıl bir düşünce biçimi böyle? Eğer öyleyse, YMM’ler, Yapı Denetim Şirketleri, İş Güvenliği Uzmanları, İşyeri Hekimleri vb. bu meslekler için ne düşünüyorsunuz acaba? Bu işleri de devlet memurları mı yapsın? Ne dersiniz azizim?

Bize göre sorun yok. Biz kanun ne diyorsa ona göre konumlanırız. Alışkınız mevzuat değişikliklerine. Fakat hükümet bu kadar özelleştirme yapmışken siz bir devlet memuru alınmı öneriyorsunuz. Kamu harcamaları artsın ekonomi batsın yani öyle mi! Kuzum siz anarşik misiniz?

Devlet bu işlere memur yetiremediği için YGM müessesesi ihdas edildi. Fakat siz geriye dönelim diyorsunuz!! Enteresan.

Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri, kimsenin işçisi ya da çalışanı değildir. Ticaret kanuna göre Tüzel Kişilik oluşturarak ya da serbest meslek erbabı olarak kurulur Gümrük Kanuna göre faaliyetlerini sürdürür.

Güntay Şimşek, bir bildiğiniz varsa, Cumhuriyet Savcılarımıza gidin ve bildiğinizi anlatın. Ülke ekonomisini düşünen adam böyle yapar. Ülkesini seven adam böyle yapar. Eğer bir bildiğiniz yoksa, ben size sıradaki şarkıyı armağan edeyim siz bunu bir dinleyin ve bir daha düşünün bence.

Hişt hişt sakin ol. Sinirlerine hakim ol.

Erdem İLBEYİ 
Gümrük Müşaviri
Yorumlar
Kalemine sağlık Erdem'cim. Doğru tespitlerde bulunmuşsun. Güntay bey'in yazısını üzüntü ile okudum, konu hakkında çok fazla bilgi edinmeden, duyumla hareket etmek bazen sorunlara neden olabiliyor. Sanırım yazısını da kaldırmış.
Kalemine sağlık Erdem'cim. Doğru tespitlerde bulunmuşsun. Güntay bey'in yazısını üzüntü ile okudum, konu hakkında çok fazla bilgi edinmeden, duyumla hareket etmek bazen sorunlara neden olabiliyor. Sanırım yazısını da kaldırmış.
Tetikçilerin bazı özellikleri vardır. En başta Kanunları yoktur. Bi de kime sıktıklarının önemi. Tanımaları da gerekmiyor. Yazık ki, saygın bir yerde bunları yapabiliyorlar.
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları