Hızlı Gümrük Müşaviri

Son Güncellenme Tarihi: 29.04.2022
Erdem İLBEYİ

Erdem İLBEYİ

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Ben mesleğe ilk başladığımda ‘hız’ çok önemliydi. Özellikle hava ve deniz yolu gümrük işlemlerinde meslektaşlar arasında ki rekabetin ana unsuruydu. Hatta o zamanlar şirketlerin web sitelerinde ki manşet görsellerinde ‘hız’, ‘hızlı’ kelimelerine mutlaka yer verilirdi. Şimdilerde bu sloganlar doğal olarak farklılaştı. Hem içinde bulunduğumuz dönemin ihtiyaçları hem de iş yapış biçimleri değişti çünkü. Son dönemlerde teknoloji, bilgi ve danışmanlık vurgusu görüyoruz daha çok sloganlarda.

Çünkü artık herkes üç aşağı beş yukarı aynı hızda hizmet veriyor. İdarenin bu konuda teknolojik altyapıyı güçlendirmesi iş süreçlerini otomatikleştirmiş olması en büyük etken hiç şüphesiz. Bu anlamda emeği geçen tüm bürokratlarımıza teşekkürler ederiz.

Hal böyle olunca hız konusuna vurgu yapmaya gerek kalmadı. Bu konu bir pazarlama argümanı olmaktan çıktı. Peki ‘hız’ ve ‘hızlı’ kelimesi bizim hayatımızdan çıktı mı? Elbette hayır. Aslında tam hayatımızın ortasına geldi oturdu.

Daha önce birkaç yazımda Gümrük Müşavirliği mesleğini Türkiye’ye benzettiğimi söylemiştim. Anlatılması gereken çok şey var fakat dinleyen, dinlese de anlamak isteyen yok! Bunu durumu Orhan Veli ‘Anlatamıyorum’ şiirinde daha önce tespit etmiş kendisi için.

“Bir yer var, biliyorum.
Her şeyi söylemek, mümkün.
Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum,
Anlatamıyorum.”

Bizdeki durumda bu sanırım.

Anlaşıldığı üzere konumuz Hızlı Gümrük Müşavirleri. Hızlı Gümrük Müşaviri olur mu demeyin! 15 Mart ve ardından 22 Nisan’da yapılan düzenlemelerle Hızlı kargo firmalarına Normal Usulde Beyanda bulunma yetkisi verilmesi ve bu hizmet karşılığında Gümrük Müşavirliği Asgari Ücret Tarifesi üzerinden fatura düzenlenmesine izin verilince Hızlı Gümrük Müşavirleri doğmuş oldu.

Bazı sorularım olacak bu konuda. Tabi kime soruyorum bu soruları sorusu da var ortada! Bilemiyorum! Ben ortaya sorayım en iyisi ya da askıya! Askıda sorular! İsteyen alsın cevaplasın.

1-Hızlı Kargo Firmaları Gümrük Müşaviri Asgari Ücret Tarifesinden fatura düzenleyeceğine göre bundan sonra hızlı kargo firmaları Gümrük Müşavirleri Asgari Ücretinin belirlenmesinde söz sahibi olacak mı?

2-Hızlı kargo firmalarının bünyesinde çalışacak Gümrük Müşavirleri SGK kapsamında çalışıyorlar. Bu kapsamda beyanlara imza atacaklar. Bu beyanların müteselsil sorumluluğu kimde olacak? Hızlı Kargo şirketinde mi, Gümrük Müşavirinde mi?

3- Yürürlüğe konulan Seri No:1’de hızlı kargo firmalarının göndericiyi ve alıcıyı başka bir işleme gerek kalmaksızın temsil edebileceği ve bu temsil yetkisi kullanılırken vekaletname ibrazı aranmayacağı belirtiliyor. Oysa Gümrük Kanunu temsilcinin temsil edilen kişi namına hareket ettiğini temsilin dolaylı temsil mi doğrudan temsil mi olduğunu belirtmek ve temsile ilişkin yetki belgesini gümrük idaresine ibraz etmek zorundadır diyor? Bu anlamda vekaletsiz iş takibi yetisiz iş takibi sayılır mı?

4-Mevcut Gümrük Müşavirliği şirketlerinde SGK kapsamında çalışmak isteyen Gümrük Müşavirlerine de dolaylı temsil yoluyla gümrük işlem yapabilme yetkisi tanınacak mı? Mesela Hızlı Kargo Şirketlerinde olduğu gibi Gümrük Müşaviri olmayan yetkisiz kişiler iştigal alanı Gümrük Müşavirliği olan bir şirketi kurabilecek mi?

5-Hızlı Kargo Şirketlerine verilen global küşad yetkisi Gümrük Müşavirlerine de verilecek mi?

6-Bu tipte düzenlemelerden sonra kamu yararına dikkat çekilir genelde, kamunun (halkın) gümrük işlemleri için daha önce ödemediği Gümrük Müşavirliği ücretini ödeyecek olmasının kamuya yararı nedir?

7-İhracatta Hızlı Kargo işlemlerinde aranmayan birlik onayı (nispi aidatı) Gümrük Müşaviri eliyle yapılan aynı miktar ve aynı tutarda (300 kg ve 15.000 Avro) İhracatlarda aranacak mı?

Aslında daha çoook soru var aklımda. Eminim sizlerin de vardır!

Bu düzenlemenin gelişen e-ticaret/e-ihracat işlemlerinin daha kolay yapılabilmesi anlamında gerçekleştirildiğini düşünüyorum. Burada yapılan değişikliklere bakıldığında sanki e-ticaretin/e-ihracatın önünü Gümrük Müşavirleri tıkıyormuş gibi bir algı oluşuyor. Bu yetkiyi hızlı kargo şirketlerine vermek yerine bir Gümrük Müşavirliği şirketiyle sözleşme zorunluluğu getirilmiş olsaydı, Gümrük Müşavirlik Şirketleri buna göre bir ekip organize ederdi. Ekonomik kısmı için Asgari Ücret Tarifesine bir ekleme yapılırdı (daha önce sektörel olarak eklemeler oldu) ve herkes mutlu olurdu. O zaman İdarenin Gümrük Müşavirlerine alan açtığını söylemek mümkün olabilirdi. Fakat bugün maalesef idarenin, ‘Gümrük Müşavirleri olmasa nasıl olurdu?’ sorusunun cevabını aradığını düşünmek zorunda kalıyoruz!!

Mesleğe ilk başladığım zamanlarda ‘Gün gelecek meslek bitecek. Gümrük Müşavirleri lojistik şirketlerinin bünyesinde çalışan olacak’ diye konuşulurdu bizde bunu hep hikaye sanırdık. O zamanlar anlayamamışız! Bu bir hikaye değil, habermiş!

Hızlı kargo alanında yapılan düzenlemelerin seyrine bakıldığında her seferinde biraz biraz Gümrük Müşavirlerinin mesleğini kaybettiklerini görüyorum. Bu da bana aslında ilk günden beri bu konuda bir yol haritası olduğunu ve alıştıra alıştıra ilerlendiğini düşündürüyor. İdareni bu düzenlemeleri re’sen yaptığını hiç sanmıyorum! Konuya ilişkin ‘güçlü’ bir talep olduğu aşikar. Peki ama kim bu ‘güçlü’!! Yerli ve milli Gümrük Müşavirlerinin ekmeğini önünden çekip üç harfli yabancı şirketlerin önüne doğru iten kim?

Bana kızmayın ama sanırım ‘dış güçler’!

Gümrük TV ailesi olarak tüm okurlarımızın Ramazan Bayramını en içten dileklerimizle kutlarız.

‘Gümrük Vergisi Muafiyetinde Sağlayan 15481 Sayılı Kararda Önemli Değişikler Yapıldı’ haberimiz için tıklayınız.

‘Hızlı Kargo Firmalarının Gümrük Beyanını Nasıl Yapacağı Belli Oldu’ haberimiz için tıklayınız.

‘Hızlı Kargocudan Gümrük Müşaviri Olur Mu?’ köşe yazısı için tıklayınız.
Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları