İGMD Başkanlığına Kadın Aday

Son Güncellenme Tarihi: 5.03.2021
Mehmet Altay YEGİN

Mehmet Altay YEGİN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Meslek örgütleri içerisinde önemli bir yere sahip olan Gümrük Müşavirleri Derneği 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun geçici 6. Maddesi kapsamında; kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu şeklinde örgütleninceye kadar 1615 sayılı Gümrük Kanunu hükümlerine göre kurulan Gümrük Komisyoncuları Dernekleri faaliyetlerine devam eder hükmü altındadır.

Mensubu bulunduğumuz dernek seçimleri yeni dönemde gerçekleşecek olup yine çok çekişmeli bir yarışa sahne olacağı aşikardır. Dile kolay, 1909 yılında başlayan Gümrük Müşavirliği meslek serüveni, günümüzde güçlü kariyer meslekler arasında yer almaktadır.
İçinde bulunduğumuz 2021 yılı itibariyle 112 yaşında olan derneğimize başkanlık görevini ifa edenler sırasıyla; Hasan Tahsin ÖZGEN- Ali Rıza BARKOT- Salih Zeki AYKAL-Kadri DAĞ-M. Raif ONGER-M. Reşit ATA-Münir KIVRAK-Cemal YİRMİBEŞ-Asım BARLIN-M. Tevfik MİRZA-Mithat AKAR-Esen SINAL-Esen YAĞCI-Cihangir ONGER-Turhan GÜNDÜZ ve son dönem Başkan Serdar KESKİN’dir.

Bu vesile ile hayatta olan başkanlarımıza uzun ömürler, hakkın rahmetine kavuşmuş olanlara ise Allah’tan rahmet dilerim. Görev süreleri boyunca mesleğe kattıkları değerler içinde ayrıca şükranlarımı sunarım.
Ticaret Bakanlığının 28.02.2020 tarihli verilerinde, Türkiye genelinde Gümrük Müşavir Yardımcısı sayısı 10.420, Gümrük Müşaviri sayısı ise 3.607 kişi olarak açıklamıştır.İstanbul’da üye olan Gümrük Müşaviri sayısı 2.321 kişi içerisinde kayıt kapatan ve mesleki faaliyette bulunmayanlar hariç kayıtlı Gümrük Müşaviri sayısı 2.100 kişi civarındadır. Dernek üyelerinin 270 kişisi ise kadınlardan oluşmaktadır.

Üyelerinin yaklaşık %13’ü kadın olan derneğin, kuruluşundan itibaren hiç kadın başkanı olmamıştır.

Ankara Gümrük Müşavirleri Derneği özelinde senelerdir görevini başarıyla sürdüren dernek başkanı Sn. Aslıhan Çelebi’nin azmi ve mesleğe kattığı değerler, İstanbul’daki meslektaşları için ilham kaynağı olmalıdır.

Bu kaynak, İstanbul özelinde derneğin bakış açısını değiştireceği, mesleğimize yeni bir soluk kazandıracağı ve tüm meslektaşlarımızı bütünleştirici bir yaklaşım içerisinde olacağı düşünülmektedir.

Bu vesileyle tüm dünya, ülkemiz ve İGMD üyeleri arasında görev yapan kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlar, yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüttüğüm Yetkilendirilmiş Yükümlü (AEO) Derneği başta olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarında kadın başkan adaylarının artmasını temenni ederim.

M. Altay YEGİN
Gümrük Müşaviri
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları