Kaçakçılıkta Son Moda, 'Etten Elbise'nin Gümrük Beyanı

Son Güncellenme Tarihi: 13.07.2018
Yaklaşık 9 yıllık Devlet tecrübesinden sonra, kariyerime özel sektörde devam eden biri olarak, Devletimin bana kattıkları için müteşekkir olduğumu belirtmem lazım. Devlette çalışmak bana sadece mesleki anlamda değil birçok noktalarda önemli anlamda katkı sağladı.

Bu katkıların başında da doğru giyim kuralları olduğunu söylemem lazım. Zira Devleti temsil eden bir kişinin giyim kurallarına riayet etmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle en fazla harcama yapmış olduğum harcamaların giyim kalemleri olmuştur.
Kamudaki kariyerimi bitirip, özel sektörde çalışmaya başladığım ilk zamanlarda, biraz farklı göründüğümü itiraf etmem gerekiyor. Zira hali hazırda çalıştığım şirketimin genel giyim politikası olan serbest kıyafet kuralı içinde düzenli takım elbise giyen nadir çalışanlardan biriydim. Durum böyle olunca istemeden de olsa farklılaşmıştım. O günlerden kalma bir alışkanlık olarak hala haftanın beş günü takım elbise kravat ile takıldığımı da belirtmem gerekiyor.

Özel sektöre geçtikten sonra özel sektörün de farklı giyim kuralları olduğunu, “bussiness casual” veya “smart casual” gibi İngilizce tabirlerin önüme gelmesi çok da uzun sürmedi. Zira vitrin önünde olmak bazı şeyleri takip etmek anlamına geliyordu.

Böyle olunca da, ister istemez o sihirli sözcük gündelik hayatımın bir köşesinden bana göz kırpıyordu: Moda!

Açık söylemek gerekirse genelde sadelikten yana biri olarak modayı takip etmek gibi bir merakım yok! Genelde alışverişlerimi 10 dakika içinde yapıp, mağazaları terk eden biri olarak moda hayatımda çok önemli bir kriter değil.

Ancak ister istemez internetten haber okurken ister istemez karşıma moda ile ilgili haberler çıkmıyor değil. Bu haberleri genelde okumazsam da, daha doğrusu takılmasam da bazı fotoğraflar ilgimi çekiyor ve haberin içeriğine bakmaktan kendimi alamıyorum.
İnternet ve iletişim imkanlarının genişlemesiyle birlikte, dünyaca ünlü kişilerin moda anlayışı da ister istemez gündemimize gelebilmekte ve kilometrelerce uzaktaki bir etkinlikle ilgili birkaç saat içerisinde bilgi sahibi olabilmekteyiz.

Özellikle ünlü kişilerin farklılaşma adına bana göre marjinal sayılabilecek kıyafetler giymesi toplumda çok fazla tepki bulabilmekte.

Belki de medyanın gücü!

Okumuş olduğum bir moda haberinde Lady Gaga’nın bir müzik kanalının ödül gecesine etten yapılmış bir kıyafet ile katılması beni hayli şaşırtmıştı!

lady gaga etten elbise ile ilgili görsel sonucu

Aslına bakarsanız bana biraz da saçma gelmişti. Kırmızı eti yemek içinde veya ateş üstünde görmeye alışkın biri olarak 10 kilo etten yapılmış bir kıyafet pek de alışkın olmadığım bir moda anlayışını yansıtıyordu!

Bir an için Lady Gaga’nın bu kıyafetle ülkeme konser için geldiğini düşünmeye başladım. Acaba girişteki gümrük işlemleri nasıl olurdu!

Gümrük memuru eti kişisel giyim eşyası olarak mı değerlendirirdi? Lady Gaga et ithalatı için beyan mı verirdi? Lady Gaga’nın kıyafeti için beyanname mi açılırdı? Vergileri öder miydi? Yoksa Lady Gaga et kaçakçılığından suçlanabilir miydi?

Lady Gaga “gümrüğe beyan edeceğiniz bir şey var mı” diye sorulduğunda ne cevap verecekti!

Aklımdan saçma sorular geçiyordu anlamsızca!

Tam da bu noktada, internette yer alan haberleri kurcalamaya başladım ki, ne göreyim! Lady Gaga’nın yaratmış olduğu modadan kaçakçılar da ilham almış!

Okumuş olduğum haber, Sarp Sınır kapısında yaşanmış. Et fiyatlarının artmış olduğu bir dönemde Gürcistan’da ucuz et alan kişiler, bu eti vücutlarına sararak gümrükten kaçırmaya çalışmış, gümrük görevlilerinin dikkati sayesinde, söz konusu etlerin yurda girmesi engellenmişti.

Vücutlarına sarmış oldukları eti sokmaya çalışanlar için 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu uyarınca, “eşyayı gümrük işlemlerine tabi tutmaksızın yurda sokmak” fiili nedeniyle dava açılmıştı.

Söz konusu eylemin cezası ise bir ila üç yıl arası hapis ve on bin güne kadar para cezası olarak düzenlenmişti!Haberi okuduğumda Lady Gaga’nın başına gelebilecekler hakkında az çok bilgi sahibi oldum!

Buradan Lady Gaga’ya seslenmek ve daha doğrusu uyarmak istiyorum. Sakın ola etten bir kıyafetle ülkeme konser için gelme! Zira senden önce bu yöntemi deneyenler şu anda Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na muhalefetten yargılanmakta!

Hakan UÇAK
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları