Kayıtlı İhracatçı Sistemi (Rex) Uygulaması Başlıyor

Son Güncellenme Tarihi: 26.12.2018
Atilla ŞAHİN

Atilla ŞAHİN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

26.12.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 501 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) kapsamında tercihli rejimden yararlanacak eşya için “Menşe Beyanı” uygulaması getirilmiştir.

Bu Karar kapsamında GTS ‘den faydalanan ülkelerin kayıtlı ihracatçıları KAYITLI İHRACATÇI SİSTEMİ(REX) sistemini kullanarak “MENŞE BEYANI” yapabilmeleri mümkün olabilecektir.

501 sayılı Kararla getirilen düzenleme ile AB, İsviçre ve Norveç tarafından uygulanmakta olan GTS REX sistemi, ülkemiz açısından AB, İsviçre ve Norveçle menşeili maddelerin GTS Faydalana ülkelerden menşe kümülasyonu kapsamında Türkiye’ye ihracında ve yine GTS Faydalan Ülkeler menşeili ürünlerin bu ülkelerden ülkemize ihracında Kayıtlı İhracatçı Sistemine (REX) kayıtlı olan ihracatçılar tarafından elektronik olarak “Menşe Beyanı” yapılması imkanı getirilmiştir. Konuyla ilgili daha önce bir maklemde REX sisteminin AB açısından uygulaması ve ülkemiz açısından ise bu sisteme geçiç çalışmaları hakkında bilgi verilmişti.

Bilindiği üzere 2014/7064 sayılı Karar’ın 22/1(b) fıkrası hükmüne göre ülkemiz açısından GTS den faydalanan ülkelerden gelecek menşeili ürünler için bu Kararın 24 üncü maddesinde belirtildiği üzere kıymeti 6000 Avroyu geçmeyen menşeili ürünlerin Türkiye’ye ihracında, faydalanan ülke ihracatçıları tarafından Form A yerine “Fatura Beyanı” düzenleyebilmekte idi.

501 sayılı Karar ile önemli bir düzenleme yapılmıştır. Bu düzenleme kısaca AB nin Konsey Tüzüğünde yapılan düzenlemeler ile uygulamaya koyduğu REX Sistemini ülkemiz açısından uygalanmasına ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir. Bu hükümler çerçevesinde bu Karar ile getirilen yenilik;

İdari İşbirliği Sürecini tamalayan GTS den faydalanan ülkeler ihracatçılarından “Kayıtlı İhracatçılar”, Karar ekinde yer alan EK-II ve EK-III Formalarını doldurmaları ve idari işbirliği süreci kapsamında KAYITLI İHRACATÇI SİSTEMİ(REX) e elektronik kayıt işlemleri tamamlanıp onaylanmaları halinde, 6000 Avroyu aşan menşeili ürünlerin Türkiye’ye ihracında REX sisteminden yararlanarak “MENŞE BEYANI”nında bulunabilecekler.

Özetle;
- 501 sayılı Karar’ın 5/1(a) fıkrası hükmü çerçevesinde 6000 Avroyu geçmeyen ihracatta “Menşe Beyanı” herhangi bir ihracatçı tarafından(Kayıtlı ihracatçı olma şartı yok)
- Kararın 5/1(b) fıkrası hükmü çerçevesinde ise 6000 Avroyu geçen ihracatlarda menşeili ürünler için REX Sistemine kayıtlı ihracatçılar tarafından “MENŞE BEYANI” yapılabilecektir.

Saygılarımla

Atilla ŞAHİN
Gümrük Müşaviri
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları