Mektup

Son Güncellenme Tarihi: 20.06.2020

Bazen düşünüyorum! Neden böyle benim mesleğim diye. Neden değer görmüyor? Neden itilip kakılıyor meslektaşlarım? İtip kakanlar bu cüreti nereden alıyor? Biri, ‘ne yapıyorsunuz ki’ diyor, diğeri ‘bir tarife sorduk ne parası’ diyor!!! Gümrük Müşavirleri kamudan maaş falan alıyor diye mi düşünülüyor acaba!? Herkesin derdi daha ucuza işini yaptırmak. Halbuki bu tip bir iş için maliyet hiç ağıza alınmaması gereken bir unsur.

Peki ne zaman anlaşılır Gümrük Müşavirinin neye karşılık geldiği?

Gümrük Yükümlülüğü diye kavram vardır. Mevzuat bilenler, gümrük yükümlülüğünün ne anlama geldiğini ve ne zaman doğdunu bilir. Bu konuda böyle sanırım. Farklı kişiler farklı zamanlarda anlıyor Gümrük Müşavirinin ne demek olduğunu.

Örnek vermek gerekirse;

Uzun yıllar Bakanlıkta belirli görevlerde çalışıp emekli olduktan veya görevi bıraktıktan sonra Gümrük Müşaviri olanlar Gümrük Müşaviri olduğunda,

Dünyanın kendi etrafında döndüğün sanan bazı dış ticaret şirketleri yıkıcı cezalarla karşılaştıklarında,

Uluslararası Taşımacılık yapan firmalar yanlış yada hatalı beyan dolayısıyla günlerce yük sırtında beklediğinde,

anlıyor.

Bakanlığımız maalesef önerilere kulak asmayıp bazı uygulamalar sonunda dış ticaret erbabından tepkiler geldiğinde anlıyor Gümrük Müşavirinin ne olduğunu. (Ben kendi adıma ikincil ve üçüncül düzenlemeleri Gümrük Müşavirine yazılmış duygu yüklü mektuplar olarak algılıyorum.)

Elimden geldiğince kısa bir tarif yapmaya çalışacağım Gümrük Müşavirinin ne olduğunu anlaşılabilmesi için.

Gümrük Müşaviri muhasebe bilir, hukuk bilir, teknoloji bilir.

Bir yandan endüstri mühendisinin tedarik zinciri koordinasyonuna katkı sağlarken diğer yandan makine mühendisiyle eşyanın teknik yapısını tartışabilir.

Gümrük Müşaviri kimya bilir, gıda bilir, tekstil bilir.

Gümrük Müşaviri bazen kamuya karşı mükellefin hakkını savunur bazen halk sağlığı ve güvenliği için mükellefe karşı durur.

Gümrük Müşaviri iktisat bilir, icraat bilir, iltifat bilir.

Gümrük Müşaviri, hangi eşyaya hangi antrepo uygundur, hangi yükü hangi nakliyeci hangi ülkeye daha sorunsuz taşır, iyi bilir.

Hangi gemi acentesinin pahalı olduğunu, hangi hattın eşyayı ne kadar sürede taşıdığını bilir.

Gümrük Müşaviri iyiyi bilir, kötüyü bilir, sahteyi bilir.

Gümrük Müşaviri hamasete aldanmaz. Kimin ülkesini sevip sevmediğini kimin üç kuruş için ne oyunlar çevirdiğini çok iyi bilir.

Gümrük Müşavirini maliyet olarak gören arkadaşlara bir dış ticaret işleminde İhracatçılar Birliklerine, Tareks Uygulamaları kapsamında Bakanlıklara, TSE’ye, ordinoya ve ardiye ödedikleri ücretlere bakmalarını öneririm.

Dış ticaret işlemlerine ilişkin olarak blockchain teknolojisinin kullanımı konusunda gümrüğün engel oluşturduğu görüşünü benimseyen arkadaşlara ülkemizde ki en büyük blockchain projelerinden birinin gümrük ve dış ticaret alanında olduğunu ve bu projenin bir Gümrük Müşaviri tarafından yürütüldüğünü, Ticaret Bakanlığımızın bu konuda çok güçlü projeler üzerinde çalıştığını bildirmek isterim.

Bu konuda sayfalarca yazabilirim. Çünkü Gümrük TV’nin kuruluş fikri tamda bu konularla ilgilidir.

Dış ticaret bilen herkes bilir, beyanın aslı sistemdedir. Sizin gördüğünüz kağıt bir nüshadır, surettir. Sureti aslı kadar kıymetli olmaz hiçbir şeyin. Göründüğü gibi de olmaz her zaman her şey. Merak edip aslına bakan görür herşeyi, öğrenir. Bir diyeceği varsa da doğru düzgün bir üslupla söyler, söyleyeceğini. İdarede böyle yapmıyor mu? Müzekkereyi sisteme yazıyor! Özetle, işin aslı önemlidir. İşin aslını görmekse belli bir birikim, kültür ve bilgi gerektirir.

Çok değerli meslektaşlarım, sığ ve anlık yorumların sizi yormasına izin vermeyin.

Dirayetli iş insanları ve kamu yöneticileri nezdinde Gümrük Müşavirliği Mesleğinin yerinin hak ettiği yerde olduğunu lütfen unutmayın.

Selam ve saygıyla…

Erdem İLBEYİYorumlar
Sevgili Dostum, ne güzel anlatmışsın, kalemine yüreğine sağlık...
Erdem Bey, hem fikir olduğumuz duygu ve düşüncelerimizi bu kadar güzel ifade ettiğiniz ve meslektaş olduğumuz için gurur ve onur duydum. Teşekkürler ederim. Sevgiler, saygılar.
agzınıza saglık kısa ve öz çok güzel ifade etmişsiniz.söylenecek çok şey olmasına ragmen.
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları