Mumdan Çıkmış Yangın

Son Güncellenme Tarihi: 30.10.2020
Mehmet Altay YEGİN

Mehmet Altay YEGİN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Muğla’nın Fethiye ilçesinde gerçekleştirilen bir röportaj, sosyal medyayı salladı. Tam 8,6 milyon kez izlenerek fenomen haline geldi. Röportajı gerçekleştiren saf ve temiz kalpli ablamız, aslında tüm iyi niyetiyle haberi anlatmaya ve komşusuna destek olamaya çalışırken kendisi bir anda haber olmuştu.

Şimdi replikleri hatırlayalım;

-Olay nasıl olmuş, dedeye bir şey olmuş mu?
+ Sokakta yatıyor, arkadaşlarında kalıyor.
+Yardım edelim, sahip çıkalım dedeye,

-Olay ne zaman olmuş?
+Cuma günü, cuma günü mumdan çıkmış yangın,

-Belediye Başkanına söylemek istediğiniz bir şey var mı?
+Size sahip sesleniyorum başkanım, sahip çıkalım dedeye sokaklarda yatıyor.

Herkes röportaj ile ilgileniyor ancak asıl üzerinde durulması gereken konu yaşlı bir insanın evinde elektrik olmadığı için yaktığı mumdan dolayı çıkan yangındır. Yani küçücük bir mum, ihmal sonucunda dedemizin canına mal olabilirdi.

Hayatımızda bu mum gibi yakılan ve sonucunda kimlerin canının yanacağını bilmediğimiz o kadar çok olay var ki örnek vermek gerekirse;

20.10.2020 tarihinde Gümrükler Genel Müdürlüğü'nün tüm Gümrük ve Dış ticaret Bölge Müdürlüklerine talimat yazısında; Bilimsel yöntemler kullanılarak düşük kıymetli olma ihtimali bulunan beyannamelerin tespit edilip kıymet araştırmasına yönlendirilmesinin kararlaştırıldığı ve belirlenen bir kısım eşya için risk bazlı kıymet araştırması uygulamasının BİLGE sisteminde devreye alındığı belirtilmektedir. Bu kapsamda;

Sistemde düşük kıymetli olarak atanan beyannameye ilişkin olarak Muayene Kontrol ekranında ilgili kalem için “Kıymet araştırması” kutucuğu muayene memuru tarafından işaretlenmeden bloke kaldırılamayacak, “Kıymet araştırması yapılması gerekmektedir. Tahmini birim kıymet … $/kg’dır. 2012/29 sayılı Genelge uyarınca fark kıymet için teminat alınız.” uyarı mesajı geleceğinden bahsedilmektedir. Uyarı mesajında belirtilen kıymet ile beyan edilen kıymet arasındaki fark kıymete ilişkin 2012/29 sayılı Genelge hükümleri uyarınca teminat alınarak kıymet araştırması yapılacağı ve uyarı mesajında yer alan hesaplanan birim kıymet sadece sistem tarafından düşük kıymetli olarak atanan beyannameye ilişkin yapılacak işlemlerde dikkate alınacaktır denilmektedir.

Ayrıca risk bazlı kıymet araştırması çalışması kapsamında olan veya olmayan herhangi bir eşyanın kıymetinden şüphe edilmesi halinde, sistem uyarısı beklenilmeksizin 2012/29 sayılı Genelge gereğince gümrük idaresince gerekli işlemler yerine getirilmeye devam edilecektir denilmektedir.

Tabi ki düşük kıymet ile işlem yapanlar için gerekli işlemlerin yapılması biz Gümrük Müşavirleri için önemli bir unsurdur. Ancak unutulmamalıdır ki; her birine e-imza ile imza attığımız ithal eşyasına ait kıymet bildirim formunun; 2. (c) taahhütname kısmı e-imza ile Gümrük Müşavirleri tarafından imzalanmaktadır. Peki be yazıyor 2(c)’de; gümrük kıymetinin tespiti ile ilgili beyannameye ekleyeceğim tüm evrakların gerçeğe uygun, doğru ve tam olarak beyan ettiğimi, aksi halde cezaya muhatap tutulacağımı kabul ve taahhüt ederim yazmaktadır.

Ayrıca Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğünün 73421605/010.06 sayılı talimat yazısında 08.12.2014 tarihinden itibaren kâğıtsız Beyanname uygulamasına ilişkin çalışmalar kapsamında, beyanname ekine eklenen belgelerin azaltılması, beyanname ekine eklenen belgelere ilişkin bilgilerin beyannameyle birlikte elektronik ortama aktarılarak söz konusu belgelerin beyanname ekinde aranmasından vazgeçilmesi amaçlanmış olup, bu kapsamda Gümrük Yönetmeliği’nin 114 üncü maddesi gereğince beyanname ekinde ibraz edilen Kıymet Bildirim Formu (KBF), "Genel Bilgiler" ve "Kalem Bilgileri" şeklinde BİLGE Sistemi Detaylı Beyan Modülü "Bağlantılar" sekmesine aktarıldığı ve artık dijital olarak imza atılacağından bahsetmektedir.

Bu bağlamda; kıymetinin düşük olduğu şüphelenilen veya hiç risk alınmamasını düşündüğünüz durumlar da , Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğünün 2014/15 sayılı Genelgesine istinaden; veri giriş salonlarından “elektronik imza” uygulamasının bulunmaması, Kıymet Bildirim Formunun, beyannameden ayrı olarak yükümlüyü bağlayan ve cezai yaptırıma konu bir belge olması sebebiyle, veri giriş salonlarında düzenlenen ve elektronik imza taşımayan Kıymet Bildirim Formunun, ıslak imza ile imzalanmak suretiyle ayrıca kâğıt ortamında beyanname ekinde ibraz edilmesi gerektiğinden, gümrük idareleri veri giriş salonlarından beyannamenin doldurulması ve ithal eşyasına ait kıymet bildirim formlarının ıslak imza ile firmalara imzalatılması yerinde olacağı düşünülmektedir.

İşte yakılan bu kıymet araştırması mumu çok kişinin canını yakacak ve gereksiz yere mahkemelere sevk edilmesinin önünü açacaktır.

Anlayacağınız, mumdan çıkmış yangın …


M. Altay YEGİN
Gümrük Müşaviri

Etiketler
Mehmet Altay Yegin
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları