Özel Faturada Yeni Dönem; Özel Fatura ve TPS İşlemleri

Son Güncellenme Tarihi: 13.05.2019
Deri sektörünün olmaz ise olmazı olan özellikle Rusya Federasyonu Cumhuriyeti’ne yapmış olduğu deri konfeksiyon ihracatlarında kullanmış olduğu en klasik enstrümanı kargo ile yolcu beraberi Özel Faturalı ihracatlarıdır. Bugün hala Rusya Federasyonu Cumhuriyetine eskisi kadar olmasa bile kargolar üzerinden özel faturalı çıkışlar devam etmektedir.

2010 yılından beri özellikle İDMİB(İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçılar Birliği)’nin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı (o zamanki adıyla) ve Maliye Bakanlığı (o zamanki adıyla) ile yapmış olduğu sayısız toplantı ve yazılı talepleri sonucunda KDV Genel Uygulama Tebliği ve 2019/15 sayılı Genelge ile özel fatura işlemlerinin aynı ihracat beyannamesinde ki statüye alınarak elektronik ortamda yürütülmesine karar verilmiştir.Özel Fatura Elektronik Ortamda Nasıl Olacak?
Özel fatura bilgileri faturayı düzenleyecek yetkili tarafından Tek Pencere Portal Sisteminden (https://uygulama.gtb.gov.tr/TekPencere) doldurularak sisteme iletilecektir. Bu bilgiler ile yükümlü tarafından TPS üzerinden geçici beyanname tescile alınacaktır. Muayene ve görevli memur tarafından geçici tescile alınan beyannamenin işlemi 2019/15 sayılı Genelge hükümleri gereğince işlemi tekamül ettirilecektir.

Yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar bu işlemler kağıt ve elektronik ortamda birlikte yapılmaya devam ettirilecektir. 13.05.2019 tarihinden itibaren elektronik ortamda işlemi tamamlanmayan özel fatura için kağıt ortamında onaylanmayacaktır.

Özel Faturanın Tamamen Elektronik Ortama Geçmesi
Burada asıl cevabı aranması gerekli sorular; bankalardan ve finans kurumlarından alınan ihracat kredilerinin taahhütlerinin kapatılmasında, Döviz Alım Belgesi(DAB)’a bağlanmasında, Dahilde İşleme İzin Belgelerinin ihracat teyitlerinin alınmaması, İhracatçı Birliklerine yatırılan binde birlerin(nispi aidat) uygulamalarının nasıl yapılacağıdır. Tamamen elektronik ortama geçilene kadar bu eksikliklerin hızlı bir şekilde tamamlanması gerekmektedir.2019/15 sayılı Genelge ile yapılan düzenleme beraberinde çok önemli bir uygulamayı da beraberinde getirmiştir. Bu uygulama da özde faturalı ihracatlar gümrük kaydında manuel olarak yapıldığından OKSB Mavi Hat müracaatların da GÜVARS’a kayıtlı olmadığından Birliğe nispi aidat ödense dahi Birlik Firma Performansın da özel faturalar sayılmamaktadır. Böylece Mavi Hat almak için en az bir milyon dolar istenen bu işlemde deri firmalarımızın ihracatının hemen hemen tamamı özel faturalı olduğundan az sayıda yapılan ihracat beyannameli işlemleri olduğundan performansa girememektedir. Bu uygulamanın başlamasıyla bu sorunda ortadan kalkmış bulunmaktadır.

Yeni uygulama özellikle özel fatura kullanan sektörlerimize hayırlı olsun.

Cem ÖZVARDAR
İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ
İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
ULUSLARARASI TİCARET BÖLÜMÜ
ÖĞRETİM GÖREVLİSİ
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları