Sevgilisine Yeni Yıl İçin Yurt Dışından Hediye Alacaklar ... DİKKAT !!!

Son Güncellenme Tarihi: 18.12.2017
Mehmet Altay YEGİN

Mehmet Altay YEGİN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Yeni yıl arifesinde sevgilisine hediye almak isteyen ancak gezmek istemeyen veya internetin büyüsüne kapılarak yurt dışı alışveriş sitelerinden alış veriş yapmak isteyenler için bu yazıyı dikkatle okumalarını tavsiye ediyorum. Alacağınız ürünün vergileri ile birlikte ödendiğinde maliyeti astarı yüzünden pahalı olabilir veya sevgilinize aldığınız hediyeniz Devlet’e kalabilir.

Hak ve limitleri bilmek ve ona göre yurt dışından alışveriş yapmakta fayda var. Öncelikle yurt dışından, hızlı kargo taşımacılığı ile hangi ürünleri getiremiyoruz bir inceleyelim;

2014-07 Sayılı Genelge ’ye istinaden cep telefonu, tütün, alkollü içecek, sporcu takviye edici gıdalar ve kozmetik ürünlerinin yurt dışından getirilmesi yasaklanmıştır.

4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun Muafiyetler başlığı altında yer alan 167. Maddesi’ne istinaden; her ne kadar 150 EUR yazsa bile bu rakam yine BKK ( Bakanlar Kurulu Kararı ) tarafından 30 EUR’ ya düşürülmüştür. Yani yurt dışından muafiyet kapsamında alacağınız hediye sadece 30 EUR ile sınırlıdır.

Peki, alacağımız hediye 30 EUR sınırını geçerse ne olacak?

Yine bu konu ile ilgili düzenleme 15481 sayılı BKK ( Bakanlar Kurulu Kararı ) 62. Madde kapsamında düzenlemiş ve 1.500 EUR şartını geçmemek, 30 kg altında olmak ve ticari miktar ve mahiyet arz etmemek şartıyla beyanname açılarak Avrupa Birliği ülkelerinden gelmesi halinde yüzde 18, diğer ülkelerden gelmesi halinde yüzde  20 maktu vergiye tabi olacaktır.

Bu vergileri ödememeniz halinde özene bezene sevgilinize aldığınız hediyeniz Devlet’e kalacaktır.

Tüm bu ihtimalleri göz önünde bulundurarak internetten alış veriş yapmanızı ve yüksek maliyetler ile karşı karşıya kalmamanız dileğiyle. Yeni yılınızın mutlu, huzurlu ve sağlıklı geçmesini temenni ederim.

ÖNEMLİ HATIRLATMA!!! Sevgilinizin bu yazıyı okuma ihtimaline karşı, kesinlikle kendisine yurt dışından aldığınız hediyenin değerini abartmayın, malum muafiyet değer limiti 30 EUR.

Mehmet Altay YEGİN
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları