Şiddeti Kınıyoruz

Son Güncellenme Tarihi: 1.07.2022
Erdem İLBEYİ

Erdem İLBEYİ

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Bu hafta camia olarak çok tatsız bir olay yaşadık. Çok değerli bir Gümrük Müdürümüz saldırıya uğradı ve yaralandı. Öncelikle değerli Müdürümüz Ali Gökdemir’e tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletmek istiyoruz. Saldırıyı kınıyorum. Bir daha tekrarının yaşanmaması için bu olayı gerçekleştirenlerinde mümkün olan en yüksek ceza ile cezalandırılmasını beklediğimi belirtmek istiyorum.

Ali Gökdemir hem görev yaptığı idare de hem de tüm camia da sevilen ve saygı duyulan bir kişidir. Bu saldırı sonrasında İstanbul Havalimanı Gümrük Müdürlüğünde çalışan arkadaşlarımız bu sevginin bir tezahürü olarak bu konuda müdürümüzün arkasında olduklarını yüksek sesle vurguladılar.

Bu olayda tüm camiayı üzen iki konu vardı. Birincisi bir gümrük müşavirliği şirketi çalışanının bu olaya karışmış olması. İkincisi de Ali Gökdemir gibi herkes tarafında sevilen birinin bu saldırıya maruz kalması. Elbette kişilerden bağımsız bir şiddet olayını tasvip etmemiz de mümkün değil.

Nedeni her ne olursa olsun hiçbir an bile ama ve belki demeden bu tür olayların karşısında olduğumu açıkça beyan etmek isterim. Bu münferit bir olay deyip geçebileceğimiz türden bir olay değil. Uzun yıllar sahada çalışmış olmam nedeniyle ortamda ki sinir uçlarını ve gerilim yaratabilecek konuları da çok iyi bilirim. Bu yüzden diyebilirim ki hangi konu olursa olsun bu asla affedilecek bir olay değildir.

Fakat bir başka konuya da dikkat çekmek lazım. Bu saldırının bir Gümrük Müşavirliği şirketi çalışanı tarafından yapılmış olması nedeniyle faturanın Gümrük İdarelerinde çalışan tüm Gümrük Müşavirliği şirketlerine kesilmesi gibi bir davranış içine girmekte en az bu olay kadar hata olur. Herkesin bu konuda hem fikir olduğunu düşünüyorum. Bu saldırıyı yapan kişinin çalıştığı Gümrük Müşavirliği Şirketinin yöneticileri de dahil olmak üzere hiçbir meslektaşımızın bu tip bir olayı desteklemeyeceğini düşünmüyorum.

Bu nedenle idarede görev yapan memur arkadaşlarımızın ve idareler de iş takip eden meslektaşlarımızın bu hassas dengeye dikkat ederek çalışmalarına devam edebilmelerini dilerim.

Gümrük Müşaviri ve Gümrük Memuru hep birlikte bir camiayı oluşturan temel ayakladır. Aynı gemide olduğumuzu idrak etmemiz bu noktada oldukça önemlidir. Süreç, durum ve vaziyetimiz ne olursa olsun nezaketi, tevazuyu ve saygıyı hiçbir zaman elden bırakmamamız gerekiyor. Meslektaşlarımıza yakışan da bu olacaktır.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları