Sınava Doğru

Son Güncellenme Tarihi: 13.09.2021
Ali Kamer OBAN

Ali Kamer OBAN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Bu sene sınav yapılır mı? Yapılırsa hangi ay yapılır? Yapılacaksa kim yapar? Soruları arasında yine yılsonuna yaklaştık. Bildiğiniz üzere koronavirüs pandemisi nedeniyle 2020 yılında gümrük müşavirliği ve gümrük müşavir yardımcılığı sınavı yapılmadı, her ne kadar pandemi henüz sona ermiş olmasa da aşılamanın yaygınlaşması paralelinde atılan normalleşme adımlarıyla bu yıl sınav beklentisi iyice artmıştı. Sınava dair herhangi bir açıklama olmaması nedeniyle oluşan belirsizlik ise geçtiğimiz günlerde bakanlıktan şifahi olarak alınan “sınav yapılacak” bilgisiyle ortadan kalktı ve adaylar rahat bir nefes aldı.

Kariyer mesleklerde sınavlar önemlidir, kişinin mesleğe girişi ve unvan kazanması ancak bu sınavlarla mümkün olur. Yapılacak sınavların belirlenmiş standartlar çerçevesinde adil ve tartışmasız olması kariyer planlaması yapan adaylar ve ilerleyen dönemlerde bu sınavlara girecek potansiyel adaylar için son derece önemlidir. Mesleğimizde de sınırlı hakla girilebilen, zorlu ve aşamalı olan sınavların önemi büyük olmaktadır.

Gümrük Müşavirliği ve Gümrük Müşavir Yardımcılığı sınavına girecek kişilerin taşıması gereken koşullar ile sınavların şekli Gümrük Kanunu ile Gümrük Yönetmeliğinde düzenlenmiştir, lakin son yıllarda yapılan sınavlar hem standart hem de içerik açısından tartışmalı durumdadır. Özellikle 2015 yılında “yazılı mesleki yeterlilik sınavı” yerine gelen ”sözlü sınav” ile birlikte başlayan değişiklik furyası geçtiğimiz yıla kadar devam etmiştir, bu sürecin devam edip etmeyeceği ise belirsizliğini korumaktadır.

Son 10 yılda mesleki sınavlarımızda neler değişti? Hatırlayalım

2012 - 100 soru 4 şık uygulaması, 80 soru 4 şık olarak değiştirildi.
2015 - Yazılı mesleki yeterlilik sınavı yerine sözlü sınav uygulaması getirildi.
2016 - Sözlü sınav puanlama yöntemi belirlendi.
2018 - 80 soru 4 şık uygulaması, 100 soru 5 şık olarak değiştirildi.
2019 - 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesi kuralı getirildi.
2020 - Gümrük Müşavir Yardımcılığı yazılı sınavı başarı puanı 60’dan 70’e yükseltildi.

2015 yılından itibaren art arda yapılan değişiklikler meslek sınavlarımızın bir standarda ulaşmasına engel olmuştur. Bu durum bir tarafta farklı yıllarda sınava giren adaylar arasında ayrışmaya ve eşitsizliğe neden olmuş, diğer tarafta bir sonraki sınav için belirsiz bir durum ortaya çıkarmıştır.

Sınav sistemindeki belirsizliğin yanı sıra her sınavda karşılaşılan tartışmalı konu ve sorular birçok adayı mağdur etmiştir. Bakanlığın sınavın yürütülmesi ve değerlendirilmesini sınavı yapan kurumlara bırakması, uygulayıcı kurumların ise uyuşmazlıklarda yeterince sorumluluk almamaları adayları mahkeme kapılarında çare aramaya mecbur bırakmış, bu durum adayların hem maddi hem de manevi olarak yıpranmasına sebep olmuştur. Gelinen noktada camiamızın ortak beklentisi sınavların artık bir standarda kavuşması ve adil bir şekilde yapılmasıdır.

Yeni bir sınava yaklaştığımız bu günlerde sürprizsiz, adil ve tartışmasız bir sınavla karşılaşmak dileğiyle sınava katılacak tüm adaylara başarılar dilerim.

Ali Kamer OBAN
Gümrük Müşaviri
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları