Traktörünü Satan Ağa

Son Güncellenme Tarihi: 5.07.2018
Mehmet Altay YEGİN

Mehmet Altay YEGİN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Hikâye bu ya; bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer tellal, pireler berber iken, ben babamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken …

Köyün birinde çok zalim bir ağa varmış. Tüm köylülere kötü davranan, haklarını vermeyen, sürekli eziyet eden ve Özel Tüketim Vergisi’ni (bundan böyle ÖTV olarak anılacaktır) köylülere ödeten bu ağaya köylüler birlik olarak ders vermek istemişler.

Bir plan yapmışlar; köyde bulunan tüm yaşlılar ve çocuklar hariç yetişkinler mağaralara saklanacak, tüm işler ile birlikte ÖTV yükünü de ağanın ödemesini sağlayarak ders vermek istemişler.

Planı ivedi uygulamaya geçirerek ağayı köyde yalnız bırakmışlar. Köylülerin kaçtığını ve bir daha geri dönmeyeceklerini düşünen ağa, iş başa düştüğü için köyde yapılması gereken tüm işleri tek başına yapmış. Kolay zannederek en sona bıraktığı ÖTV mükellefiyeti üzerine ise araştırmalara başlamış …

ÖTV’nin belirli mal gruplarının vergilendirildiği tek aşamalı az sayıda yükümlüsü olan yönetimi kolay kısmi harcama vergisidir. İmalat veya ithalat safhasında bir kez alınır. Verginin kapsamına giren mallar sınırlı ancak hasılatı yüksek bir vergidir.

Konusu ÖTV kapsamına giren ve (1) (2) (3) ve (4) sayılı listelerde belirtilen malların teslimi, ilk iktisabı veya ithalidir. Verginin kapsamına dahil olan mallar bir defaya mahsus olarak ÖTV’ ye tabi tutulur ÖTV ödenen malların daha sonraki teslimlerinde vergi uygulanmaz

ÖTV konusuna giren mallar 4 ana liste üzerinden

1.no’lu liste: Akaryakıt, LPG ve buna ikame petrol türevleri, doğalgaz, baz yağlar, madeni yağlar, petrokok ve benzerleri.

2.no’lu liste: Tescile tabi olan motorlu kara (traktör hariç) hava ve deniz taşıtları, tescile tabi olmayan motorlu karar, hava ve deniz taşıtları.

3.no’lu liste: Kolalı ve alkollü içkiler, tütün mamulleri

4.no’lu liste: Havyar, ıtriyat ve parfümeri, cep telefonu, kristal avize, bazı teknik özelliğe sahip kameralar ile çeşitli lüks tüketim ürünleri vs…

ÖTV’de vergiyi doğuran olay 1’nolu liste: Malların imalatçıları ve ithalatçıları tarafından teslimi, (3) ve (4) no’lu listedeki mallar ile (2) no’lu listedeki mallar; kayıt ve tescile tabi olmayanların ithali veya bunları imal edenler tarafından teslimidir. (1), (3), (4) ile (2) sayılı listedeki mallardan kayıt ve tescile tabi olmayanların ÖTV uygulanmadan önce müzayede yoluyla satışında vergiyi doğuran olay malın teslimidir (2) sayılı listedeki mallardan kayıt ve tescile tabi olanlar için vergiyi doğuran olay, bu malların ilk iktisabıdır.

ÖTV’de vergi sorumlusu; ÖTV mükelleflerinin Türkiye’de ikametgahının, işyerinin, kanuni ve iş merkezinin bulunmaması hallerinde, verginin konusuna giren malları mükelleften teslim alanlar veya adına hareket edenler olup ÖTV’nin beyanı ve ödenmesiyle ilgili ödevlerin yerine getirilmesinden mükellef gibi sorumlu olacaklardır.

Tüm bu sorumluluk içerisinde traş olurken bile traş köpüğüne %6,7, traş jeline ise %20 ÖTV ödendiğini duyunca şaşkına dönen ağa, köyün de ihtiyaçlarını karşılamak zorunda olduğu için traktörünü satmak zorunda kalmış.

Yaptığı haksızlıklar için çok pişman olan ağa; köyün çocukları ile haber göndererek köylüleri köye dönmeleri konusunda ikna etmiş.

Hikâye bu ya; köye dönen köylüler ile birlikte mutlu mesut çalışarak ÖTV muafiyeti konusunda çalışmalar yürütmüş, gerçekleştirdiği çalışmalar sonunda muafiyet getirilmesine katkı sağlayarak köylünün ÖTV yükünü hafifletmiştir.

Gökten 3 elma düşmüş; biri kötü ağanın başına, ikincisi hala 3824.99 tarife pozisyonu ile ilgili ÖTV düzenlemesi yapmayanın başına ve son elma ise traş jeline %20 ÖTV getirene.


M. Altay YEGİN
Gümrük Müşaviri
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları