Yakın Çağ'dan Ticaret Çağına Geçiş

Son Güncellenme Tarihi: 14.08.2017
Mehmet Altay YEGİN

Mehmet Altay YEGİN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Kısaca hatırlamak gerekirse; İLK ÇAĞ yazının bulunmasıyla başlayıp (M.Ö. 4000-3500) Batı Roma İmparatorluğunun yıkılışına kadar sürer. ORTA ÇAĞ Batı Roma İmparatorluğu’nun yıkılışından (476), İstanbul'un Türkler tarafından fethine kadar sürer (1453) . YENİ ÇAĞ İstanbul'un fethinden başlayıp, 1789 tarihli Fransız İhtilalına kadar sürer. YAKIN ÇAĞ 1789 Fransız İhtilalı ile başlayıp, günümüze kadar devam eden süreçtir.

Bu çağlar arası geçişler görüldüğü üzere bitiş ve başlangıç sistematiği içerisinde işleyen bir mekanizmadır. Bilindiği üzere 23.11.2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve 1 Sıra No’lu Tebliğde değişiklik yapan 4 seri no’lu tebliğe istinaden 15.08.2017 tarihinde tüm A ve B Sınıfı Onaylanmış Kişi Statü Belgeleri geçerliliğini yitirecektir. 15.08.2017 tarihinden itibaren, başında “A-B-C” ibaresi bulunmayan “Onaylanmış Kişi Statü Belgesi” yürürlüğe girecektir. Geçerliliği devam eden C Sınıfı Onaylanmış Kişi Statü Belgeleri ek bir koşul aranmadan veya başvuru yapmadan 15.08.2017 tarihinde sadece “Onaylanmış Kişi Statü Belgesi” olarak anılacaktır. Bu değişiklik ile sahip olunan yetki ve kolaylılarda bir artma ya da azalma olmayacaktır. 4 seri no’lu tebliğe istinaden 15.08.2017 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni "Onaylanmış Kişi Statü Belgesi" için Bölge Müdürlükleri’ne gerekli evraklar ve YGM raporu ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Yakın Çağ içerisinde yer alan A ve B Sınıfı Onaylanmış Kişi Statü Belgeleri geçerliliğini yitirerek ithalatta Mavi Hat kullanımı sona erecek , Gümrük İdarelerinin yakın çağ kavramı yok olacak ve yeni bir çağda yeşil hat uygulaması ile yoluna devam edecektir.
Yetkilendirilmiş yükümlü uygulaması 5 yıl önce hayata geçmiş ve ağustos 2017 itibariyle 100 ’ün üzerinde YYS belgesi almaya hak kazanmış firma mevcuttur. Bu yeni dönemde; Yetkilendirilmiş yükümlüler gümrük yükümlülüklerini yerine getiren , düzenli kayıt tutan, mali yeterlilik, emniyet ve güvenlik standartlarına sahip bulunan, kendi oto kontrolünü yapabilen güvenilir firmaların sahip olacağı bu statü belgesi ile başta AB üyesi ülkeler ve ABD olmak üzere dünyada 70’e yakın ülkesinde kullanılmaktadır. YYS belgesi kullanımı ile bu statüye sahip firmaları uluslararası arenada etkin hale getireceği aşikârdır.

Bu çağ kargaşasında; yeni tanımlanacak olan çağın Ticaret çağı olması ve Sanayici Türk imalatçısının önünün açıldığı, 2025 ihracat hedeflerinin yakalanacağı güzel günler geçirmek dileğiyle.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları