Yeni Normalimiz Hakkında Birkaç Satır

Son Güncellenme Tarihi: 3.07.2020
Saruhan Sarman

Saruhan Sarman

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Corona sonrası Global Ticaret ne olacak? Şok nasıl atlatılacak? Uluslararası tedarik zincirleri değişecek mi? Uluslararası değer zincirlerini düzenleme biçimimiz, mesleğimiz “seçim anlamında “ etkilenecek mi? Kısaca sektörle ilgili büyük bir değişim olacak mı?
  
Bazı uzmanlar şimdi ulusal üretime, yerel ve bölgesel stoklamaya, artan depolamaya ve gerçekten de küreselleşmenin azaldığı bir döneme doğru bir paradigma değişikliği öngörüyorlar. Bu kısmen doğru. Fakat uzun vadede hatalı bir düşünceye dönebilir. Yani içe kapanma da bir yere kadar.

Corona sonrası eski normalimize geri dönemeyeceğiz yeni ve alışık olmadığımız bir “normal” göreceğiz. Örnek olarak 1990 ve 2007 yılları arasında küresel ticaret küresel ekonomiden daha hızlı büyüdü ancak sonra bu yıkıldı. Bakalım şimdi neler olacak?

Diğer yandan Uluslararası ticarette ortaya çıkan yeni kavramlar var, 'Tam zamanında' (just in time )durumundan 'Tam Vakaya' (just in case ) geçmekten bahsediyoruz.

Bu durum ticaretin öncekinden daha fazla öngörülebilirlik arayacağı senaryo planlama ve yedekleme modellerine daha fazla odaklanacağı anlamına geliyor. Buna da bir örnek vermek isterim. Firmalar sadece bir veya birkaç malzeme veya hizmet yerine ana hizmetler için de birden fazla alt tedarikçi kullanmayı planlamak zorunda kalacaklar. Muhtemelen sisteme yeni alınan tedarikçi, stok ve kritik malzeme rezervleri, gümrük müşavirliği hizmetleri de dahil olmak üzere farklı kriz türleri için daha kapsamlı hazırlıklar yapmaya odaklanacaktır. Firmaların artık rutine dönmüş olasılığı olan handikaplı dış ticaretleri bu planlamalardan sonra daha stabil hale gelecek. Yoğunluk içinde savaşan beyaz yakalılar tarafından fark edilmeyen bu handikaplar ve hatalar oluşan rekabetten dolayı ortaya çıkacaktır.

Pandemiden önce bile global ticaret “tabiri caizse” başını belaya soktu. On yıllardır dünya ekonomisine egemen olan serbest ticaret sistemi, Çin-Amerikan ticaret savaşından dolayı mali çöküş yaşadı ve zarar gördü. Şimdi tüm ticaret dünyası, pandemi dolayısı ile de kilitlenen sistemin handikaplarını yaşıyor. Bu kriz Çin -Amerika çekişmesinden sonra sınırları kapanmasına sebep olarak ikinci kez ticareti bozduğu için önümüzdeki 10 yıl içinde gerçekleşecek olası üçüncü bir kriz sebebinden çekiniyor.

Korona Virüs krizi küresel ekonomiyi değiştiriyor. Üretim güvenliği verimlilikten daha önemli hale geliyor. Covid-19 krizi ticaretin küreselleşmesini öldürmedi ama şoka soktu.

Gümrük Müşavirliği ve dış ticaretten gelen otuz yıllık tecrübeme dayanarak böyle düşünsem de küresel ticaretin büyümeye devam edeceği yönündeki fikirlerim değişti. Bu konunun uzmanlarının çoğu da bu görüşü paylaşıyor. Bir dönem durağanlık olacak. Eski büyüme oranlarını hatta kriz öncesi duruma dönebilmek için ‘Yeni Çözümler’ bulunmalı ve bunun için kamu ve özel sektör ile yanyana yürümelidir.

Gümrük Müşavirliği seçimlerinin de şirketlerin yönetim kurulu odalarında ciddi bir gündem maddesi olacağını düşünüyorum. Basit bir ihale ile seçimlerin sonlanamayacağı aşikar oldu.

Şirketlerin alternatif aksiyon almaları ve zincirlerine katacakları firmaların uyumluluklarını çok iyi incelemeleri gerekmektedir. Şirketlerin daha güvenli ve her türlü KPI ile ölçülebilen sistemlere sahip olan alternatif firmaları aradıklarını göreceğimizi düşünmekteyim. Son söz olarak Gümrük Müşavirliği sadece “Beyanname yazma” ile sınırlı değildir. Risk yönetimine dayalı veri yakalama, analiz ve hızlı karar vermenin “beyanname yazımından” çok daha önemli olduğu bir bilgi birikimi endüstrisidir.

Birçok ülkenin Covid-19 krizinden dolayı kilit altında kalmasına rağmen ülkemize alternatif yollarla gelen malları limanlarımızda, gümrüklü sahalarımızda, gümrük binalarımızda “üstelik her türlü koruma için işe gitmeler yasaklanırken”, gümrük sektörü çalışanları bir üst satırdaki bilgi birikimiyle ve hayati tehlikeyle ticareti yönetti ve bu malları alıcılarına ulaştırdı.

Tüm meslektaşlarımı ,masanın diğer tarafında olan kamu çalışanlarını ve tabii ki nakliye-depo sektör çalışanlarını da tebrik ediyor , şükranlarımı sunuyorum.

Ayrıca çıkan her koruma tedbirinde sektöre yol açan İGMD’ne ve UTIKAD’a da gayretlerinden katkılarından dolayı da teşekkür ediyorum.

Saruhan SARMAN
Gümrük Müşaviri
Etiketler
Saruhan SARMAN
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları