YGM Sistemine (AŞK!) Mektubu

Son Güncellenme Tarihi: 10.04.2019
Sevgili YGM Sistemi,

Sana olan sevgimi anlatmaya kelimeler kifayet etmez. Doğduğun, emeklediğin, örselendiğin günler geçiyor gözlerimin önünden...
18 Ocak 2008 yılının Cumartesi günü dünyaya açtın gözlerini, adını 60-Seri nolu tebliğde görmüştüm önce. 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 10 ve 226 ncı maddeleri ile Gümrük Yönetmeliğinin 574üncü maddelerinin münbit topraklarından beslenerek getirilmiştin vücuda. Edirne’den Karsa; Jüpiter’den Marsa vizesiz seyahat eder, çalışma ruhsatın her bölgede genel geçerdi. Ne 65’i devirmiş yaşına takılan olur; ne nereden mezun olduğuna bakılırdı. Şekilci değildi makam işin özü söz konusuysa. Yapılan işin mahiyeti önemliydi zira…

Tebliğden tebliğe sarılıp, sarmalanıp, yönetmelikte uyutulup taslak kanunlarda baş tacı edildiğin yıllar çok da uzak da değil oysa. Daha da gelişip, serpileceğin, dertlere derman olacağın yerde, köklerin koparılır oldu. Geç bulup erken kaybedilen nazenin yadigârımızdın sen. Sakındıkça çöp batırılan bir gözdün; gözdemizdin adeta. Çan eğrisi gibiydin indimde. 2014 de kadar yükseldikçe yükselen, sonra kaybeden borsalar gibi aşağıya döndü yönün. Sadece yönün mü itibarında tepetaklak edildi. Bir kaçak ete meze yapıldığın, zehirli ayakkabılara feda edildiğin günleri de gördü bu gözler. Ne İsa’ya ne Musa’ya yarandın hayli bir zaman… Tam sorunlar bitti, geride kaldı derken; dere geçiliyor at da değiştirilmez kararı tebliğ edilmişken, bir yönetmelik giyotini indirildi sistem dahilindeki bazı başlara.Oysa her ne kadar gümrük lafzını tutmuş olsalar da Ticaret Bakanlığı gibi köklü bir aileden geldiğini düşünerek tanıştık, Ticaret Bakanlığı'nın kızıdır dedik, her türlü kaprisine ses çıkarmadık. Kız evi naz evidir dedik!. Ama artık bu süreç kız evine de damat evine de zarar vermeye başladı. Bu ilişki artık her iki tarafı da yıpratmaya başladı.

Dedikodu yapmak gibi olmasın ama o bakan olacak Baban 2014 Aralığında ne yaptı biliyor musun? Aramızdaki bütün ipleri kopardığı gibi yönetmelik denen ahitnamemizden de ismimizi kazıyıp attırdı. Hem de duruma alışabileceğimiz için bir süre tahdidi de koymadı. Sen kendini benim yerime koy, ne hissederdin ha? Hem baban aramızdaki sorunları halledip, ilişkimizi düzenleyeceği yerde bir de sevenlerin arasına girip ayrıca “ah” almıyor mu sence?

Sana nişan hediyesi olarak alt yapı hizmetleri için harcadığımız milyonlara mı yanayım, seninle evleneceğim diye gül gibi işimi bırakıp sana meyil verdiğime mi yanayım, boynu bükük ayrıldığım antrepoların önünde ki halime mi yanayım?

Neyse değerli babamızı adaletin müşfik sıfatıyla ikna ettik derken şimdi de kıymetli annemiz yeni şartlar koymasın mı önümüze…
Ben damadımı lisans mezunu isterim dedi mesela ve istediği bölümleri bile saydı “bunlardan biri olacak haa” diye de ekledi sanki daha önce ne mezunu olduğumu bilmezmiş gibi,

ha birde 65 yaşından sonra damat artık iş görmez istemem öyle damadı dedi,
Evlenmeden önce bir bölge seçeceksiniz o bölgeden başka yerde yaşayamazsınız dedi,

Unutmadan eve bile söz etti ev dediğin nizami olacak odalar evinin tamamının yüzde yirmisi şeklinde yapılacak dedi, evlatlarınıza da terekesinin % 20'sinden azını bırakamazsınız diye de ekledi.

yaw allasen seninkiler bizi ayırmak için niye bu kadar istekli;

Ha söyleyeyim lisans mezunu olupta hayırsız çıkan damatta var, 65 yaşından sonra pek çok maharetler sergileyen damatta.
Bölge seçmekte nedir? Bu seninle benim kararım olmalı öyle değil mi ? istersek gider Akdeniz de yaşarız istersek gider Ege de bundan annene ne?

Hele hele evin yüzde yirmi nizami bölünmesi de nedir Allah (c.c.) aşkına kime söylesem gülüyor doğrusu… ben de kendimi aşka verdim neyleyeyim hatta sana bu meyanda bir de şiir yazdım:

YGM
Bilmem ki seni nasıl tarif edeyim
Antrepoda devletin kolu YGM
Derdinde bitmedi kime ne deyim
Allah'ın bir garip kulu YGM

Müşavirsen yedi senen dolunca
Zaman senin için tamam olunca
Dostların YGM olmanı sorunca
Görünür Ankara yolu YGM

Bakanlık şartları bir bir sıralar
Şartları uymayanlar dava açarlar
Doğruyu söylersen senden kaçarlar
Eğriye inanansa dolu YGM

Şirketin bölünür yüzde yirmiye
GMY ortaklığı akla gelmeye
Meslektaşlarından gelen çelmeye
Takılır ayağın solu YGM

Bakanlık asgari tarife yayımlar
Antrepocular indirim sorarlar
Tarifen şaşmazsa senden kaçarlar
Gözlerin bu yüzden sulu YGM

Paranı almak için ararsan
Kaç ay oldu diye sorarsan
Alacağın için gönül kırarsan
Bitmez "önümüzdeki salı" YGM

Cenazenin başında bile duraman
Bekliyor işlemler geçiyor zaman
Rekabet ortamı aman ne yaman
Dikerler ocağına çalı YGM

Coşkun'um der bozmuyorum sırayı
Ne köşk ister gönül, nede sarayı
Değişiklikler kanatır eski yarayı
N'olacagım diye açar falı YGM


imza: Artık yorulmuş, bitap düşmüş bir YGM...
Selahattin ÇOŞKUN


Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları