YYS’de Bir Devrin Sonu: İzinli Gönderici

Son Güncellenme Tarihi: 28.07.2021
Mehmet Altay YEGİN

Mehmet Altay YEGİN

Gümrük Müşaviri

Yazarın Diğer Yazıları

Gümrükler Genel Müdürlüğü bayram öncesi uluslararası taşımacı firmalara bayram müjdesini açıkladı. Yazıda ‘esasen bir ortak transit basitleştirmesi olan ve Avrupa Birliği’nde münhasır bir basitleştirme olarak uygulanan izinli gönderici sisteminin, ülkemizde de yetkilendirilmiş yükümlü statüsünden bağımsız olarak ele alınması gerekliliğinin ortaya çıktığından’ bahsedildi.

İzinli gönderici tanım olarak: ‘Yetkilendirilmiş Yükümlü’ sertifika sahibi firmaların, ek koşulları sağlamaları halinde eşyayı hareket gümrük müdürlüğüne sunmaksızın transit işlemlerini kendi tesislerinde gerçekleştirebilmesini sağlayan bir basitleştirme uygulamasıdır.

Halihazırda ‘izinli gönderici’ Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği çerçevesinde ‘Yetkilendirilmiş Yükümlü’ statü sahibi firmalara verilen bir basitleştirme uygulaması olarak varlığını sürdürmektedir.

Yazıda ihracatın arttırılmasına vurgu yapılarak, ‘işlemlerinin belirli bir standart çerçevesinde hızla yürütülmesi açısından büyük önem taşıyan izinli gönderici sistemi, gelinen nokta itibarıyla başarıyla uygulanmakta olup kapsamının genişletilmesi gerek gümrük idaresi gerekse de ticaret erbabı için büyük önem taşımaktadır.’ denilmektedir.

Mevzuat değişiklikleri ile uluslararası taşımacı firmaların izinli gönderici olabilmesinin yanı sıra rejim hak sahiplerinin de izinli gönderici olmasına imkân sağlanacak olup ihracat yükü taşıyanların kendi izinli gönderici tesislerinden veya transit beyanında rejim hak sahibi olarak yer alan kimselerin yetkilendirilmiş izinli gönderici tesislerinden araç çıkışı yaparak, bunların doğrudan sınır gümrük idaresine sevki sağlanacaktır.

Haziran ayı itibarıyla ‘Yetkilendirilmiş Yükümlü’ sertifika sahibi firma sayısı 568 adettir. Bunlardan, biri askıda olmak üzere toplamda 26 firmanın izinli gönderici yetkisi bulunmaktadır. Ayrıca taslak metinde geçiş sürelerine de atıfta bulunulmuş olup, yeni yetki başvuruların 31.12.2021 tarihinden sonra kabul edilmeyeceğini belirtilmiştir.

Gerçekleştirilecek düzenleme ile ‘izinli gönderici’ yetkisi daha hafif şartlar ile tüm uluslararası taşımacı firmalar tarafından alınabilir hale gelecektir. Mevcut YYS sahibi 26 firma içerisinde derneğimiz üyesi izinli gönderici yetkisine sahip firmaların geçmişte ‘Yetkilendirilmiş Yükümlü’ sertifika alımı için katlandıkları kalite belgeleri ve fiziki şart maliyetleri boşa gitmeyecek, bunlar işletmenin etkinliğinin ölçütü ve saygınlığının gerekçeleri içinde yerini alacaktır.

Taslak Tebliğ için önerilerimiz;

• Yetki devri sırasında YYS’li firmalardan başvuru şartı aranmadan direkt izinli gönderici yetkisine geçilmesinin sağlanması,
• YYS’li izinli gönderici yetkisine sahip firmaların başvuru yenileme işlemleri hali hazırda olduğu gibi 5 yılda bir güncellenmesinin sağlanması,
• YYS’li izinli gönderici yetkisine sahip firmaların YYS-I ve YYS-II statüsü gibi farklı yetki verilerek (Örneğin: İzinli Gönderici-I / İzinli Gönderici-II) basitleştirme uygulamalarının artırılmasının sağlanması,

Uluslararası bir sertifika olan ‘Yetkilendirilmiş Yükümlü’ statüsüne sahip firmaların hak ve yükümlülüklerini korumak için çıktığımız bu yolda nihai amaç: ihracatın geliştirilmesi olduğunu, bu doğrultuda maliyet azaltıcı; her aşamada güvenli ve hızlı ihracata destek olacağımızı belirtmek isteriz.

Mehmet Altay YEGİN
Yetkilendirilmiş Yükümlü (AEO) Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Köşe Yazıları