Kripto Para Madeni Gümrüklere Takıldı

Son Güncellenme Tarihi: 26.01.2018 |

Kripto Para Madeni Gümrüklere Takıldı

Kripto Para Madeni Gümrüklere Takıldı
Gümrük muhafaza ekiplerince, geçtiğimiz ay içinde İstanbul Atatürk Havalimanında ve Hamzabeyli Gümrük Kapısında 3 farklı olayda ülkemize gelen yolcuların valizlerinde kripto para üretiminde kullanılan toplam 106 bin lira değerinde bilgisayar aksam ve parçaları ele geçirildi.

Son dönemlerin tartışmalı konularından olan kripto paralar ve bu paraları üretmek için kullanılan ve kripto para madenciliği olarak adlandırılan bilgisayarlar da kaçakçılığa konu oldu.

Kripto para madenciliği için kullanılan bilgisayarlarda bulunması gereken ekran kartı ve güç kaynağı gibi parçaların pahalı olması nedeniyle kaçakçıların bu parçaları yurda kaçak yollarla getirmeye çalıştığı tespit edildi.

Gümrük muhafaza ekiplerince İstanbul Atatürk Havalimanında ve Hamzabeyli Gümrük Kapısında geçtiğimiz ay içinde 3 farklı olayda Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bulgaristan’dan ülkemize gelen yolcuların valizlerinde kripto para üretiminde kullanılan toplam 106 bin lira değerinde 17 adet ekran kartı ve 9 adet güç kaynağı ile çeşitli bilgisayar parçaları ele geçirildi.

Yolcular, alınan ifadelerinde ele geçirilen bilgisayar parçalarını kripto para üretmek amacıyla kurdukları kripto para madeni olarak ifade edilen bilgisayarlarda kullanacaklarını belirtti.

Yolcular hakkında Bakırköy ve Edirne Cumhuriyet Başsavcılıkları nezdinde 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa muhalefetten başlatılan soruşturmalar devam ediyor.


T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler