Krone İhracatı Yüzde 400 Artırdı

Son Güncellenme Tarihi: 28.07.2016 |

Krone İhracatı Yüzde 400 Artırdı

Krone İhracatı Yüzde 400 Artırdı

Türkiye’de yeniden yapılanan Alman treyler üreticisi Krone, hızlı büyüyor. Yılın ilk 6 aylık döneminde yurtiçi ve yurtdışı satışlarını toplam yüzde 65 artıran şirket, Türkiye’deki pazar payını da yüzde 16’ya çıkardı. 

‘En çok tercih edilen 2. marka’ 

İzmir’de 10 bin adetlik üretim kapasitesiyle iç pazarın yanında 15’ten fazla ülkeye ihracat da gerçekleştiren Krone, son olarak Gebze’de toplamda 10 bin metrekareyi bulan bir alanda satış sonrası ve ikinci el hizmeti vermeye başlamıştı. Doğrudan satış hizmetiyle tüm Türkiye genelinde müşterilerinin çözüm ortağı olan Krone, 2016 yılının ilk 6 ayında 994 adet treyler satışı gerçekleştirerek geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yurtiçi ve yurtdışı satışlarını toplam yüzde 65 oranında artırdı. Krone Trailer Int. Genel Müdürü Semih Pala, “Krone, yurtiçi satışlarında ise yüzde 16’lık pazar payıyla Türkiye’deki treyler markaları arasında en çok tercih edilen ikinci treyler markası olduk” dedi. 

‘Frigoda lider olduk’ 

Semih Pala, İzmir’den tüm dünyaya treyler ihracatı da yapan Krone’nin 2016 ilk 6 aylık dönemde 2015’in ilk 6 ayına göre ihracatını da yüzde 400 oranında artırarak rekora imza attığını vurguladı. Pala, “Krone, güvenlik özellikleri ve dayanıklılığıyla ön plana çıkan Cool Liner modeliyle frigorifik araç kategorisinde ise yurtiçi ve yurtdışı satış toplamında en çok satış yapan marka oldu. Krone Cool Liner modeli ile 6 ayda 135 adet satış gerçekleştirdi” dedi. 

“Türkiye’de kalıcıyız” 

Bir yıllık süreçte yapılanma çalışmalarının yanı sıra üretim, satış ve ihracatlarının da hızla devam ettiğini belirten Pala, bu yıl için hedefl edikleri satış adedinin 2 bin olduğunu belirterek, “Artan satış ve ihracat grafiğimiz, Krone’nin Türkiye’ye yatırım yapmakta ne kadar doğru bir karar verdiğinin kanıtıdır. Yılın geri kalanında da satışlarımızı yükseltmeye devam edeceğiz. Türkiye’ye ve sektöre verdiğimiz değer ve duyduğumuz güven ile Türk treyler sektöründe uzun vadede yer almak istiyoruz“ dedi.

Türkiye’den alımı yüzde 60’ı geçti

Türkiye’de yeniden yapılanan ve geçtiğimiz yılın sonunda ortağı Doğuş Otomotiv’in hisselerini satın alan Alman şirket Krone, bayiler aracılığı ile değil fabrikadan direkt satış sistemine geçmişti. İzmir Tire Krone fabrikası tek başına yürütmek üzere Doğuş’un yüzde 49 hissesi satın alınmıştı. Böylece, üretim tesisinin yüzde 100’ünün Krone mülkiyetine geçti. Türkiye’deki pazar payını artırmak için yatırımlarını hızlandıran şirket, Gebze’de yedek parça ve satış ofisi de açtı. Şirketin Türkiye’den alımları da hızla artıyor. Şirket her yıl Türkiye’den 30 milyon euronun üzerinde alım yapıyor. Tire fabrikasında günlük 7 adede kadar treyler üretimi yapılabiliyor.

Kaynak: Dünya gazetesi / Aysel Yücel

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler