“Kurdaki Dalgalanma İhracatı Durduracak Noktaya Geldi”

Son Güncellenme Tarihi: 1.12.2021 |

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, döviz kurlarındaki dalgalanmadan dolayı toplumun her kesimi gibi, ihracatçıların da büyük tedirginlik yaşadığını vurguladı.

“Kurdaki Dalgalanma İhracatı Durduracak Noktaya Geldi”

EİB Başkanı Jak Eskinazi, döviz kurlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede ticari hayatın gerilediğini belirterek, “İhracatçılar olarak fiyat veremiyoruz, mal alamaz noktaya geldik. Üretim ve ihracat durmak üzere” ifadelerini kullandı.

Eskinazi, “Türk ekonomisinde hammadde, enerji, lojistik başta olmak üzere pek çok girdi dövize endeksli. Dövizde bir günde yüzde 10-15 aralığındaki dalgalanma baş edilebilecek bir dalga değil. Bu dalgalanma hem işletmelerimize, hem de ekonomimize büyük yaralar açar.” dedi.

İşletmelerin öz sermayelerinin eridiğini ifade eden Eskinazi, “bundan sonraki aşamada bankalar kredi veremez noktaya gelecek. Gelinen nokta iş dünyasının çözüm bulabileceği noktayı çoktan geçti. Acil önlem alınmalı, politikacılar birlikte çözüm üretmeli” çağrısında bulundu.

Türkiye’nin ihracatla büyüme modelini seçtiğine dikkati çeken Eskinazi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’ye son 1 yıllık dönemde 216 milyar dolar döviz kazandırdık. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde ihracatımızı 300 milyar dolara çıkarabilecek potansiyele sahibiz. Kamuoyunda, döviz kurlarının TL karşısında değer kazanmasından ihracatçıların mutlu olduğu ile ilgili bir yanlış algı var. Biz Türkiye’nin bir parçasıyız, Türkiye’nin eli kanarsa bizim de kanar. Acil soğutma önlemleri alınmalı, dövizin ateşi söndürülmeli.”
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler