Küresel Çelik Üretimi Ekim Ayında Yıllık Yüzde 7 Arttı

Son Güncellenme Tarihi: 26.11.2020 |

Endüstriyel alanda toparlanmakta olan Çin’e diğer ülkelerin de katılmasıyla küresel ham çelik üretimi Ekim ayında yıllık yüzde 7 oranında artışla 162 milyon tona yükseldi.

Küresel Çelik Üretimi Ekim Ayında Yıllık Yüzde 7 Arttı


Endüstriyel alanda toparlanmakta olan Çin’e diğer ülkelerin de katılmasıyla küresel ham çelik üretimi Ekim ayında yıllık yüzde 7 oranında artışla 162 milyon tona yükseldi.

Dünya Çelik Birliği tarafından yayınlanan verilere göre, dünyanın en büyük metal üreticisi ve tüketicisi konumunda olan Çin, ham çelik üretimini, yüzde 12,7 oranında artışla 92,2 milyon tona yükselterek ilk sıradaki yerini korudu.


Korona virüsü küresel salgınının sanayi sektörlerindeki çalışmaları baskılaması nedeniyle dünya ham çelik üretiminde beş ay boyunca yaşanan gerilemenin ardından Ekim ayı, üretimde artışın yaşandığı üçüncü ay oldu.

Ekonomistler Çin’deki ham çelik üretimi ile birlikte Çin dışındaki küresel ham çelik üretimi de toparlandığını, ancak Çin dışındaki üretimin bütünüyle 2019 düzeylerine döndüğünü görmek için, önümüzdeki yıla kadar beklemek gerekeceğini öngörüyor.

Çoğu ülkede Korona virüsü salgını kısıtlamalarının gevşetilmesi, endüstriyel çalışmaların yeniden canlanması üzerinde olumlu etkisini gösterdi, bazı ülke ekonomileri büyümeye geçerken diğerleri de kayıplarını azalttı.

Hindistan'ın ham çelik üretiminin Eylül ayında yüzde 2,9 oranında gerilemesi sonrası, muson yağmurları döneminin hafif geçmesinin de yardımıyla, Ekim ayında yüzde 0,9 oranında arttı.


Almanya’nın ham çelik üretimi, Eylül ayındaki yüzde 9,7 oranında gerilemenin ardından Ekim ayında yüzde 3,1 oranında arttı.
ABD'deki ham çelik üretimi Ekim ayında yüzde 15,3 oranında geriledi. Bununla birlikte ABD’deki karantina önlemlerinin önümüzdeki aylarda ham çeliğin ABD iç pazarındaki tüketimini ve üretimini olumsuz etkileyeceği değerlendiriliyor.

Üye ülkelerin toplam çelik üretimleri tüm dünyadaki toplam çelik üretiminin yüzde 85’ini oluşturduğu Dünya Çelik Birliği, Çin çelik sektöründe yaşanan çok hızlı toparlanmanın bir sonucu olarak içinde bulunduğumuz yılda küresel çelik isteminde başta öngörülen yüzde 2,4 oranındaki gerilemeden daha düşük oranda bir gerileme yaşanacağını açıkladı.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler