Küresel Kamu Borcu 11 Trilyon Dolar Artacak

Son Güncellenme Tarihi: 20.10.2016 |

Küresel Kamu Borcu 11 Trilyon Dolar Artacak

Küresel Kamu Borcu 11 Trilyon Dolar Artacak

Bu yılın sonunda 11 ülkede kamu borcunun 1 trilyon doları aşması beklenirken, büyüklük açısından 20,1 trilyon dolar ile ABD, 11,8 trilyon dolar ile Japonya ve 5,3 trilyon dolar ile Çin ilk 3 sırada yer alıyor. Bu yılın sonunda 17 ülkenin kamu borcunun milli gelirinden fazla olması bekleniyor. Türkiye'nin, kamu borcunun milli gelire oranında yüzde 31,7 ile 181 ülkeden 142'sini geride bırakarak 39'uncu sıraya yerleşmesi bekleniyor.

Küresel kamu borcunun bu yıl 10,7 trilyon dolarlık artışla 2016 sonunda 62,7 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Küresel finansal krizden bu yana süregelen büyüyememe, dünyanın birçok ülkesinde sorun olmaya devam ederken, bu durum bir taraftan merkez bankalarının para politikalarında "alışılmadık" yöntemleri gündeme almasını, diğer taraftan da iç tüketim ve yatırımları destekleyici reformların uygulanmasını beraberinde getirdi.

Özellikle gelişmiş ülke merkez bankaları parasal genişlemenin yanı sıra negatif politika faizi uygulamasına geçti. Gelişmekte olan ülkeler arasında büyümenin lokomotifi konumundaki Çin ise büyüme modelinde değişikliği gündemine alarak iç tüketimi artırıcı bir yol seçmek zorunda kaldı. Küresel ticarette baş gösteren durgunluk, Çin'i ihracat kanalı üzerinden olumsuz yönde etkilerken, ülke ekonomisinde ivmeyi korumak adına iç tüketimi canlandırma düşüncesi belirdi.

Öte yandan, küresel talebin azalış göstermesi gelişmekte olan ülke para birimleri ve emtia fiyatlarında volatiliteye yol açarken, birçok gelişmekte olan ülkede hayata geçirilen iç yatırım ve tüketimin artırılmasını teşvik edici reformlar da kamu borcunda yükselişe neden oldu.

AA muhabirinin Uluslararası Para Fonu (IMF) tahminlerinden derlediği verilere göre, küresel kamu brüt borcu 2016 sonunda 62 trilyon 703,3 milyar dolar, dünya milli geliri ise 74 trilyon 523 milyar dolar olacak. Böylece küresel kamu brüt borcu, yıl sonunda dünya milli gelirinin yüzde 84,1'ine karşılık gelecek.

IMF'nin Ekim 2016 Mali Gözetim Raporu'nda, küresel kamu borcunun geçen yılın sonunda 52 trilyon dolar olduğu, bunun da dünya milli gelirinin yüzde 85'ine denk geldiği belirtilmişti. Bu da küresel kamu borcunun bu yılın sonunda, 2015 sonuna kıyasla 10,7 trilyon dolar daha artacağı anlamına geliyor.

KÜRESEL KAMU BORCUNUN YÜZDE 84'Ü 11 ÜLKEDEN

IMF'nin 181 ülke için yaptığı tahminler, 2016 sonunda 11 ülkenin kamu borcunun 1 trilyon doları aşacağını ortaya koydu. Kamu borcu büyüklüğü açısından listenin başını 20,1 trilyon dolar ile ABD çekerken, ABD'yi 11,8 trilyon dolar ile Japonya ve 5,3 trilyon dolar ile Çin takip etti.

Söz konusu listede, İtalya 2,5 trilyon dolarlık, Fransa, Almanya ve İngiltere 2,4'er trilyon dolarlık, Hindistan 1,5 trilyon dolarlık, Kanada ve Brezilya 1,4 trilyon dolarlık, İspanya ise 1,3 trilyon dolarlık kamu borcuyla öne çıkan ülkeler arasında yer aldı.

Söz konusu 11 ülkenin toplam kamu borcu bu yılın sonunda 52,4 trilyon doları bulurken, bu da küresel kamu borcunun yüzde 83,6'sına denk geliyor.

17 ÜLKENİN KAMU BORCU MİLLİ GELİRİNDEN FAZLA OLACAK

IMF'nin 2016 sonu tahminlerine kamu borcunun milli gelire oranı açısından bakıldığında, listenin başını yüzde 250,4 ile Japonya'nın çektiği görülüyor. Bu ülkeyi yüzde 183,4 ile Yunanistan takip ederken, Lübnan yüzde 143,9 ile üçüncü sırada yer alıyor.

Kamu borcu milli gelirini aşması beklenen diğer ülkeler arasında İtalya, Portekiz, Eritre, Yeşil Burun Adaları (Cabo Verde), Jamaika, Mozambik, ABD, Kıbrıs, Singapur, Belçika, Barbados, Butan, Libya ve İspanya bulunuyor. Böylece yıl sonunda 17 ülkenin kamu borcunun milli gelirinden fazla olacağı tahmin ediliyor.

TÜRKİYE 39. SIRADA

Türkiye'de ise kamu borcunun milli gelire oranının 2016 sonunda yüzde 31,7 olması bekleniyor. Türkiye, bu oranla 181 ülke arasında 39'uncu sırada yer alarak birçok ülkeyi geride bıraktı. Söz konusu göstergede Türkiye'nin, en yüksek kamu borcuna sahip 30 ülke arasında ise en iyi 3'üncü ülke konumunda olduğu dikkati çekiyor.

Öte yandan, bu yılın sonunda Türkiye'nin kamu borcunun 233 milyar dolar, milli gelirinin ise 735,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

Kaynak: milliyet.com

Etiketler
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler