Küresel Tedarik Zinciri (KTZ) Yetkinlik Projeleri Desteği

Son Güncellenme Tarihi: 18.01.2018 |

Küresel Tedarik Zinciri (KTZ) Yetkinlik Projeleri Desteği

Küresel Tedarik Zinciri (KTZ) Yetkinlik Projeleri Desteği
Ekonomi Bakanlığından alınan 15 Ocak 2018 tarihli yazıda; 2014/8 Sayılı Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesine İlişkin Karar’da bulunan Küresel Tedarik Zinciri (KTZ) Yetkinlik Projeleri desteği kapsamında başvuru yapacak firmaların dikkat etmesi gereken hususlar bildirildi.

Söz konusu hususlar;
1.KTZ Yetkinlik Projelerinde tedarikçi olan firmalarımızın üretici olmaları ve küresel firmaya ara malı tedarik etmeleri gerekmektedir. Ham madde veya nihai ürün tedariği proje konusu değildir.

2.Küresel firmanın yurt dışında bulunması gerekmektedir. Yurt dışında olan küresel firmanın Türkiye'deki şubelerine yapılacak tedarik destek kapsamında değildir.

3.Küresel firmanın da üretici olması gerekmektedir. Orijinal ürün üreticisi (Original Equipment Manufacturer-OEM) olan küresel firma üreteceği nihai ürününde kullanmak üzere firmalarımızdan ara malı ürünü tedarik etmektedir. Distribütörlere yönelik tedarik destek
kapsamında değildir.

4.Küreselfirma ile başvuru sahibi tedarikçi firmamız arasında yapılan niyet mektubu veya sözleşmenin başvuru dosyasında sunulması gerekmektedir. Niyet mektuplarının küresel firma tarafından başvuru sahibi firmaya itafen yazılması ve tedarik etmek istediği üründen
bahsederek birlikte çalışmayı istediklerini beyan edici mahiyette olması gerekmektedir.
Küresel firma ile yapılan e-posta yazışmaları yeterli değildir.

5.Proje onaylandıktan sonra yapılan harcamalar destek kapsamındadır.

6.Proje kapsamında firmanın alacağı makine, ekipman ve donanım, 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar kapsamında olmaması gerekmektedir.

7. Proje kapsamında talep edilen makine, ekipman ve donanımın mevcut üretim kapasitesini arttırmak amacıyla değil, küresel firma ile yapacağı proje ihtiyacı olması gerekmektedir.

8.Üretime ilişkin makineler sadece prototip ve numune üretmek şartıyla değerlendirmeye alınmaktadır.

9.Tekstil sektörü 2008/2 sayılı Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ kapsamında değerlendirilmektedir.


Kaynak:  EİB
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler