Kuru İncirde Kontrol Sıklığı ve Fındık Püresi CN Kodu Değişikliği

Son Güncellenme Tarihi: 11.06.2019 |

Doğu Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından Kuru İncirde Kontrol Sıklığı ve Fındık Püresi CN Kodu Değişikliği ile ilgili bir yazı paylaşıldı.

Kuru İncirde Kontrol Sıklığı ve Fındık Püresi CN Kodu Değişikliği
Doğu Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından Kuru İncirde Kontrol Sıklığı ve Fındık Püresi CN Kodu Değişikliği ile ilgili bir yazı paylaşıldı.


İlgili duyuruda, bazı yem ve yiyecek maddelerinin üçüncü ülkelerden ithalatında aflatoksin bulaşma riski sebebiyle özel durum uygulaması hakkında, 884/2014/EC sayılı Komisyon Uygulama Tüzüğü’nü tadil eden ve bir örneği ekte sunulan 2019/890/EU sayılı Komisyon Uygulama Tüzüğü, yayımlanmasını takip eden 20. gün yürürlüğe girmek üzere, AB Resmi Gazetesi’nin 29 Mayıs 2019 tarihli ve L 142 sayılı nüshasında yayımlandığı ifade edildi.

Kontrol Sıklığı Oranı Arttı
Anılan mevzuat değişikliği kapsamında, ülkemiz menşeli kuru incir ile türev ürünlerinin AB’ye ihracatında aflatoksin riski açısından fiziksel kontrol sıklığının yüzde 10 oranından yüzde 20’ye çıkarılması öngörülmekte. Anılan mevzuat kapsamında kuru incirlerde sıklıkla yüksek seviyelerde okratoksin A tespit edildiğine dair bulgu da paylaşıldı.

Brüt Ağırlık Şartı
884/2014/EC sayılı Komisyon Uygulama Tüzüğü’nün 1'inci maddesinin üçüncü paragrafı kapsamında kişilerin özel tüketimi ve kullanımı için gönderilen sevkiyatlar anılan Tüzük kapsamı dışında tutulmaktadır. 2019/890/EU sayılı Komisyon Uygulama Tüzüğü ile anılan paragraf değiştirilerek, ticari örnek veya laboratuvar örneği olarak gönderilen sevkiyatlar ile piyasaya sürülmemek üzere fuarlarda sergilenecek veya bilimsel amaçlı kullanılmak üzere gönderilen sevkiyatlar da anılan Tüzük kapsamı dışında tutulmuş olup, kötüye kullanımı önlemek için söz konusu sevkiyatların brüt ağırlıklarının 30 kg’ı aşmaması şartı getirildi. 

Bunlara ilaveten, 2019/890/EU sayılı Komisyon Uygulama Tüzüğü ile 884/2014/EC sayılı Komisyon Uygulama Tüzüğü’nün eki değiştirilerek, fındık püresine ve hazırlanmış incirlere ilişkin yeni kombine nomenklatür kodları eklendiği ifade edilmekte.

Ek: Komisyon Uygulama Tüzüğü için tıklayınız.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Dış Ticaret Haberleri