Kuru Kayısı İhracatından 174 Milyon Dolarlık Gelir

Son Güncellenme Tarihi: 11.10.2019 |

Kuru kayısı ihracatında dünyada önemli bir konuma sahip olan Malatya'da yılın ilk 9 ayında ihraç edilen kayısıdan 174 milyon dolarlık gelir elde edildi.

Kuru Kayısı İhracatından 174 Milyon Dolarlık Gelir
Kuru kayısı ihracatında dünyada önemli bir konuma sahip olan Malatya'da yılın ilk 9 ayında ihraç edilen kayısıdan 174 milyon dolarlık gelir elde edildi. 


Malatya Ticaret Borsasından aldığı bilgiye göre, dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85'inin yapıldığı kentten ihracat arttı. Malatya'dan yılın ocak-eylül döneminde 68 bin ton kuru kayısı ihraç edilerek, karşılığında 174 milyon dolar gelir sağlandı. Avrupa Birliği nezdinde coğrafi işaret tescili alınan üçüncü ürün olan Malatya kayısısı ihracatından yılın 9 ayında 174 milyon dolar kazanıldı.

Kayısı İhracatı Artmaya Devam Ediyor 
Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, yaptığı açıklamada, kentten geçen yıl 100 bin ton kuru kayısı ihracatı yapıldığını, bu yılki hedeflerinin ise 110 bin ton olduğunu söyledi. Özcan, ihracatın, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre artış gösterdiğine dikkati çekerek şöyle devam etti: "Geçen yılın 9 ayında 62 bin tonluk ihracat gerçekleştirerek 174 milyon dolar gelir elde etmiştik. Bu yılın 9 ayında ise 68 bin ton ihracat gerçekleştirerek 174 milyon dolar gelir elde ettik. Giden ürünün fiyatı ihracat rakamlarını belirlediği için yıl içinde fiyatlarda birtakım artışlar gerçekleşebiliyor. Bazı tarihlerde ithalatçının arzu ettiği ürünün az olması sebebiyle fiyat artışı oluyor veya ürün çoksa fiyatlarda gevşeme yaşanıyor. Geçen yıla göre ihracatta 6 bin ton artış oldu."


İhracatın devam ettiği eylül ayında Özcan, "Eylülde 11 bin 350 ton ihracat gerçekleştirdik. Geçen yılın eylül ayına göre ihracat miktarı 600 ton arttı. Eğer her ay ihracatta 500 ton atış olursa yıl sonu hedefimiz olan 110 bin ton kuru kayısı ihracatını tutturacağız." diye konuştu. Özcan, "Bu fuar, Avrupa ülkelerine olan ihracatımızın büyük bölümünün belirlendiği fuar. Bu fuar, kuru meyve ihracatında bağlantılar açısından önemli. İthalatçı ile ihracatçının buluşma noktası. Bu fuarı çok önemsiyoruz. Malatya'dan yaklaşık 30 firma katıldı. Kayısı ihracatıyla ilgili önemli anlaşmalar bekliyoruz." ifadelerini kullandı. 

bursadabugun.com
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer İhracat Haberleri