Kuwait Failaka Adası Serbest Bölgesi İçin Adımlar Atılıyor

Son Güncellenme Tarihi: 14.02.2018 |

Kuwait Failaka Adası Serbest Bölgesi İçin Adımlar Atılıyor

Kuwait Failaka Adası Serbest Bölgesi İçin Adımlar Atılıyor
Kuwait Vsion 2035 kapsamında öne çıkan projelerden birisi olan 5 Ada projesi kapsamında Serbest Bölge olarak yapılandırılması planlanan Failaka Adasındaki özel mülklerin kamulaştırılması için değer hesaplanmasına başlanıyor. Buna göre, Kuveyt Belediyesi, Hane Refahı İdaresi, Adalet Bakanlığı ve Toplum Refahı İçin Kamulaştırma İdaresi tarafından kurulacak bir komisyon tarafından evlerin bedeli belirlenecek.

Kuveyt'te iş yapmanın önündeki en önemli engellerden birisi Ticaret Kanununda öngörülen kefalet sistemi. Bu sistemde Kuveytlilerin çoğunluk oranına sahip olmadığı şirketler olmadan Kuveyt'te iş yapılamıyor. Kuveyt'te iş üstlenmek için de acente sözleşmesi imzalanması gerekiyor. Bu düzenlemenin iki istisnası var. KDIPA - Kuveyt Doğrudan Yatırım Ajansı veya Serbest Bölgeler.

Shuwaikh Serbest Bölge İdaresi ile yapılan görüşmede, şu anda serbest bölgede herhangi bir firmanın faaliyette bulunmadığı, işleticinin süresinin 2018 yılı Ekim ayında dolacağı, o zamana kadar da herhangi bir faaliyet beklenmediği, hükümetin Kuzey'de Irak sınırında güneyde ise Suudi Arabistan sınırında iki yeni serbest bölge kurmak için çalışmalar başlattığı, 2018 Ekim ayında bu bölgelerin serbest bölge mi yoksa ticari bölge mi olacağına karar verileceği ifade edilerek, belirtilen alanlardaki iş ve yatırım fırsatlarının 2018 yılı Ekim ayından önce netleşmeyeceği ifade edildi.

Kaynak: Ekonomi Bakanlığı
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler