Latin Amerika Çelik Üretim ve Tüketiminde Aşamalı Toparlanma Gözlemleniyor

Son Güncellenme Tarihi: 18.09.2020 |

Latin Amerika Çelik Birliği Alacero Korona virüsü salgınından en çok etkilenen bölgelerden biri olan Latin Amerika'nın çelik üretiminde toparlanma çizgisinin Temmuz 2020'de devam ettiğini açıkladı.

Latin Amerika Çelik Üretim ve Tüketiminde Aşamalı Toparlanma Gözlemleniyor
Latin Amerika Çelik Birliği Alacero Korona virüsü salgınından en çok etkilenen bölgelerden biri olan Latin Amerika'nın çelik üretiminde toparlanma çizgisinin Temmuz 2020'de devam ettiğini açıkladı.


Açıklamada temmuzda, Haziran 2020 çelik üretimine göre yüzde 20 artışla 4,5 milyon ton eklendiği, ancak üretimin geçen yılın Temmuz ayı çelik üretim rakamının yüzde 9 gerisinde kaldığı ifade edildi. Kıtanın üç ana çelik üreticisi Meksika, Brezilya ve Arjantin, çelik üretiminde Haziran ayına göre 700 bin ton artış kaydetti.

Haddelenmiş ürünler olarak bakıldığında, yassı çelik üretimindeki yüzde 3 oranındaki artışla karşılaştırıldığında uzun çelik üretiminde yüzde 17 oranında artış görüldü. Diğer yandan, enerji sektöründeki krizin bir sonucu olarak, bir önceki aya göre yüzde 26, geçen yılın Temmuz ayına göre ise yüzde 69 oranında düşüş gösteren dikişsiz boru üretimindeki daralma devam ediyor.


Latin Amerika alım-satım dengesi, yılın ikinci çeyreğinde ilk çeyreğe göre yüzde 21 oranında gerileyerek 15,6 milyon tondan 12,4 milyon tona indi. Alım-satımın bir parçası olan tüketim ise, bir önceki aya göre yüzde 6 oranında artarak Haziran ayında 4,4 milyon tona ulaşırken geçen yılın tüketim rakamı olan 5,2 milyon tona göre yüzde 16 oranında geriledi.

İthalat, ikinci çeyrekte tüketimin yüzde 39'unu oluşturarak bir önceki çeyrekte yüzde 36 olan payını artırdı. Alacero, ithalatının tüketimdeki payının artması durumunun özellikle Çin ve diğer Asya ülkelerinden gelen çelik ürünlerinin tüketimdeki yüzdelerinin, bu malların haksız alım-satım koşullarında Latin Amerika'ya geldiği göz önünde bulundurulduğunda, kıtanın çelik endüstrisinin karşı karşıya olduğu başlıca risklerden biri olduğu konusunda bölge hükümetlerine sorunla yüzleşmeleri çağrısını yineledi.

Alacero tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, bu asimetrik durumlar edinim zincirleri için tehdit oluşturuyor, dolayısıyla Latin Amerika çelik endüstrisinin geleceğini tehlikeye atıyor, çünkü dışarıdan alınan her 1 milyon ABD Doları tutarındaki metal işleme ürünü için yaklaşık 60 kişi işini kaybediyor.


Yılın ilk altı ayında ihracatın üretimdeki payı yüzde 16 oldu. Mayıs ile Haziran ayları arasında Meksika'nın çelik ihracatındaki artış ile çelik ithalatındaki düşüşün ABD ekonomisinin toparlanması ile bağlantılı olarak piyasadaki beklentiler konusunda olumlu belirti olabileceği değerlendiriliyor.

Latin Amerika Çelik Birliği-Asociacion Latino Americana del Acero-Alacero, tüm Latin Amerika kıtasındaki bölgesel çelik değer zincirini biraraya getirmeyi amaçlayan, kar amacı gütmeyen merkez ofisi Brezilya'nın Sao Paulo kentinde olan bir sivil toplum örgütü.
Yorumlar
İlk Yorumu Siz Yapın
Yorumunuz
Diğer Gümrük Haberler